سپنتا نیکنام: به عنوان یک زرتشتی، به دلیل عدم التزام به اسلام در انتخابات شورای شهر تهران رد صلاحیت شده ام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سپنتا نیکنام از رد صلاحیتش در انتخابات شورای شهر خبر داد. وی گفت: به عنوان یک فرد زرتشتی، به خاطر عدم التزام به اسلام در انتخابات شورای شهر تهران رد صلاحیت شده ام.

سپنتا نیکنام در اتاق سایت «انتخاب» در «کلاب هاوس» از رد صلاحیتش در انتخابات شورای شهر خبر داد.

سپنتا نیکنام در کلاب هاوس گفت: به عنوان یک فرد زرتشتی، به خاطر عدم التزام به اسلام در انتخابات شورای شهر تهران رد صلاحیت شده ام.

سپنتا نیکنام پس از دو دوره عضویت در شورای شهر یزد، این بار از تهران کاندیدا شده است. وی برای نمایندگی ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران داوطلب شده بود.

وی تنها عضو زرتشتی شوراهای چهارم و پنجم شهر یزد بوده است. پیش از این سپنتا نیکنام در اینستاگرامش از ثبت‌نام خود برای انتخابات شوراهای شهر تهران خبر داده بود.

سپنتا نیکنام از اعضای شورای اسلامی شهر یزد و رئیس کمیسیون خدمات شهری این شورا است.نیکنام نخستین بار در سال ۱۳۹۲ به عضویت در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر یزد انتخاب شد. در سال ۱۳۹۶، او با ۲۲ هزار رای به عنوان نفر چهارم، بار دیگر به عضویت در این شورا انتخاب شد. وی تنها عضو زرتشتی این شوراست.

با شکایت علی اصغر باقری، نامزد اصولگرا و شکست خورده انتخابات از نیکنام به دلیل زرتشتی بودن او، شعبه ۴۳ دیوان عدالت اداری در حکمی عضویت او را به دلیل مسلمان نبودن معلق کرد. علی اصغر باقری، در انتخابات سال ۱۳۹۶ شکست خورده بود و با ۷۷۰۷ رأی، نفر چهل و پنجم انتخابات شده بود. نیکنام سر انجام در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۷ رفع تعلیق شد و پس از ماه‌ها بر کرسی شورا تکیه زد.

این پرونده پس از اظهار نظرهای فراوان، به فقهای شورای نگهبان سپرده شد بود که در نهایت این شورا رای به لغو عضویت نیکنام داد اما با پیگیری و رایزنی‌های اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای اسلامی و همچنین محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ مجمع تشخیص، بیش از دو سومِ اعضاء به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد رای دادند. مجمع در این نشست با مصوبه ای زمینه حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستا را فراهم کرد.