سکته قلبی مهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج, در پی احساس درد شدید در  ناحیه قفسه سینه و انتقال به بیمارستان شریعتی کرج و انجام آزمایشات پزشکی مشخص شد دچار سکته قلبی شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, مهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد در پی احساس درد شدید از ناحیه قفسه سینه و و انتقال به بیمارستان شریعتی کرج و انجام آزمایشات مرتبط از سوی پزشکان مشخص شد این زندانی سیاسی دچار سکته قلبی شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ مهدی فراحی شاندیز, در پی احساس درد شدید از ناحیه قفسه سینه و اعزام اورژانسی به بیمارستان شریعتی کرج انجام آزمایش اکوگرافی قلب, از سوی پزشکان متخصص مشخص شد که این زندانی سیاسی دچار سکته قلبی شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به اینکه مهدی فراحی شاندیز دارای ۵۸ سال سن است و از سوی دیگر بیمارستان شریعتی کرج دارای امکانات تخصصی لازم از قبیل مراقبتهای ویژه CCU نیست و بنابراین امکان رسیدگی دقیق پزشکی به این زندانی سیاسی در آن بیمارستان میسر نیست و با توجه به حساسیت این مشکل بیماری در مهدی فراحی شاندیز وی باید در یک مرکز تخصصی تحت نظر پزشکان متخصص درمان شود. 

مهدی فراحی شاندیز، در خرداد ماه سال ۱۳۹۴, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”، طی حکمی از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “اخلال در نظم عمومی” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. صدور این حکم برای مهدی فراحی شاندیز در حالی بود که این زندانی سیاسی از تاریخ تشکیل جلسه دادگاه مطلع نبود و این حکم بصورت غیابی برای وی صادر شده بود و مستقیما در برگه صورت وضعیت زندانی قید شده بود.

این زندانی سیاسی در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ نیز توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”، از بابت اتهامات “توهین به رهبری” به ۳ سال حبس محکوم شده بود و پیش از آن نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ از بابت همین اتهام از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

بیان اتهام توهین به رهبری از سوی این زندانی سیاسی در حالی به وی تفهیم شد که مهدی فراحی شاندیز معتقد است: دو تا از دربانهای دادگاه انقلاب تهران را به عنوان شاهد آوردند و گفتند که ایشان ۱ شیشه را زده و شکسته و در عین حال شعار مرگ برخامنه‌ای هم سر داده است.

مهدی فراحی شاندیز که سابقه بازداشت های متعددی دارد، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ در مراسم روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران بازداشت شده بود و با تفتیش مأموران امنیتی مدارک، وسایل شخصی و کتب وی ضبط شد. وی در پی این بازداشت به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد که بیشتر آنرا درسلول‌های انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در  زندان اوین گذراند و در اواسط  بهمن ماه سال ۱۳۸۸ از زندان آزاد شده بود. 

آخرین بار مهدی فراحی شاندیز, پس از مراجعات مکرر به دادگاه انقلاب تهران برای گرفتن لوازم و مدارک توقیف شده‌اش (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی، کامپیو‌تر و…) با ممانعت از سوی ماموران امنیتی و حفاظت دادگاه انقلاب از ورود وی به شعبه مورد نظر مواجه شد و پس از مقاومت، در گیری وی بازداشت  و توسط در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام؛ ” توهین به رهبری” و “اخلال در نظم عمومی” به تحمل  ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد، با این که حکم ۳ سال حبس اول وی ۳آبان ماه سال ۱۳۹۳ به پایان رسید ولی تشکیل پرونده های جدید، مانع آزادی مهدی فراحی شاندیز شد، این زندانی سیاسی هم اینک در زندان سالن۱۲ بند۴ زندان قزلحصار در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد.

لازم به ذکر است که مهدی فراحی شاندیز در تمام دوره پرونده سازی ها و دادگاه های خود از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است، وی به دلیل عدم توانایی مالی برای گرفتن وکیل، تاکنون هیچ وکیلی داوطلبانه وکالت وی را برعهده نگرفته است.

این زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج، آخرین بار در  شب ۲۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ به‌خاطر سر دادن شعار های اعتراضی علیه سران حکومت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و سپس به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

مهدی فراحی شاندیز فارغ التحصیل رشته مهندسی برق و دبیر فیزیک و ریاضی دبیرستان های تهران، در طی سالخائی که در زندان سپری کرده در اثر شکنجه دچار ضایعاتی در بینایی، شنوایی و شکستگی دنده شد. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۲ در زندان اوین پس از ضرب و شتم از سوی بازجویان دچار نقض در بینایی و بروز لکه سیاه در چشم راستش شد که مانع بینایی چشم راست وی شده است. همچنین در سال ۱۳۹۶ نیز توسط رئیس وقت زندان رجائی شهر بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود به طوری که دچار ناشنوایی در گوش چپ و شکستگی پهلو گردید.

مهدی فراحی شاندیز روز ۱۸ خرداد ۱۳۹۶، در یک اقدام ناگهانی از زندان رجائی شهر به زندان چوبیندر قزوین منتقل شد و پس از ۱۰ روز مجدد به کرج منتقل گرددید و یک شب را در کلانتری ۱۱ کرج به سر برد و فردای آن روز به شعبه ۷ اجرا احکام دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی شهروی فرستاده شد.

این زندانی سیاسی, همچنین به بیماری قند نیز مبتلا است و مسئولان زندان از اعزام وی به پزشک متخصص و بیمارستان خارج از زندان خودداری کردند و امکانات درمانگاه زندان و پزشکان متخصص آن نیز محدود است و اجازه رسیدگی به همه بیماران را نمیدهد.