سکته مغزی رضا مهرگان از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رضامهرگان از امضاکنندگان بیانیه چهارده نفر دوشب پیش دچار سکته مغزی گردیده و به گفته وکیلش نیمی از بدنش فلج شده است . زندان از اعزام وی به بیمارستان ممانعت نموده است


این فعال سیاسی بامداد روز ١٢ مرداد ماه ١٣٩٩دچار بیحسی بدن شده ولی با وجود شرایط نامناسب جسمى وى، مسئولان زندان از فرستادن آقاى مهرگان به بیمارستان ممانعت کردند.
نیروهای امنیتی روز هفتم شهریور ۱۳۹۸ رضا مهرگان را در یکی از روستاهای «کتالم» شهرستان «رامسر» در استان مازندران مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کردند.

محمد ارسلانی

رضا مهرگان متولد ۱۳۵۵ فعال سیاسی هوادار پادشاهی پارلمانی است . سال ۱۳۷۵ هنگامیکه در کرمان سرباز بود بیانیه نه به جمهوری اسلامی را امضا کرده بود و توسط اطلاعات ارتش شناسایی و توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد . روزهای اول بازداشت هر روز مورد بازجویی و شکنجه شدید قرار میگرفت. بعد از ۶ ماه حبس ازاد شد. او در جریان قیام ۱۸ تیر ۷۸ نیز حضور داشت و طی سالهای ۱۳۷۸ تا ۸۰ یازده بار بازداشت شده و ۵ پرونده محکومیت دارد. رضا مهرگان در چندین شرکت خصوصی کار میکرد اما هر بار ماموران امنیتی صاحبان آن شرکتها را تهدید میکردند و او اخراج میشد. در ۲۱ خرداد ۹۸ رضا مهرگان همراه تعدادی از فعالان سیاسی بیانیه شدید اللحنی که درخواست استعفای خامنه ای و تغییرات بنیادین قانون اساسی را مطرح کرده بود امضا کرد. این بیانیه به بیانیه ۱۴ نفر مشهور شد. در ۲۰ مرداد ۹۸ تعدادی از امضا کنندگان بیانیه بازداشت شدند و رضا مهرگان مخفی شد . کسانی که نامه را امضا کرده بودند مسئولیتی بر گردن رضا مهرگان گذاشته بودند که برای انجامش چاره ای جز زندگی مخفی نداشت اما در اول شهریور ۹۸ در روستایی در رامسر شناسایی و توسط ماموران اطلاعات رامسر مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شد. در ۲۲ دی ۹۸ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری رضا مهرگان را به اتهام اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی ، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به ۷ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به جعفرآباد از توابع شهر آرین خراسان جنوبی محکوم کرد که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۵ سال حبس و ۲ سال تبعید لازم الاجراست. در ۱۹ اسفند ۹۸ شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر حکم ۵ سال حبس و تبعید را مورد تایید قرار داد.