سکوت جهانی در برابر جنگ با طالبان؛ دره پنجشیر «محاصره شد»/ احمد مسعود: آماده مذاکره با طالبان هستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماحمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، شامگاه یکشنبه ۱۴ شهریور گفت که از پیشنهادهای علمای مذهبی برای مذاکره و حل‌وفصل درگیری‌ها با طالبان استقبال می‌کند.

احمد مسعود این خبر را در صفحه فیس‌بوک این گروه که هنوز در برابر طالبان مقاومت می‌کند، اعلام کرده است.

پیش از این، طالبان بعد از ظهر یکشنبه ۱۴ شهریور از ورود نیروهای خود به مرکز ولایت پنجشیر خبر داده بود. بلال کریمی، سخنگوی طالبان، در توئیتر نوشت که مقر پلیس و مرکز ولسوالی «رُخه»، در مجاورت «بازارَک» مرکز ولایت پنجشیر، سقوط کرده است.

او با بیان این‌که نیروهای جبهه مقاومت ملی متحمل تلفات بالایی شده است، افزود شمار بسیاری از نیروهای مخالف بازداشت شده و تجهیزات‌شان شامل خودرو، سلاح و مهمات همگی ضبط شده‌اند.

به‌گفته این سخنگو، درگیری‌ها در بازارک همچنان جریان دارد. اگرچه امکان تأیید این ادعا که در دیگر حساب‌های کاربری طالبان در توئیتر نیز باز نشر شده است، وجود ندارد.

پیش از این، جبهه مقاومت ملی افغانستان گفته بود که «ماشین تبلیغات» طالبان سعی در انتشار و پخش اخبار دروغین و منحرف‌کننده دارد.

گزارش‌ها درباره وضعیت افغانستان تا شب گذشته حاکی از آن است که شش روز پس از درگیری‌های شدید در دره پنجشیر، گروه طالبان می‌گوید این دره را محاصره کرده ولی مناطق مین‌گذاری شده در جاده منتهی به مرکز این ولایت، پیشروی آنها را کند کرده است. جبهه مقاومت ملی افغانستان که کنترل پنجشیر را در اختیار دارد اما می‌گوید نیروهای طالبان را در مرز این ولایت با ولایت کاپیسا عقب رانده است.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، امرالله صالح، معاون اشرف غنی که اکنون در پنجشیر به سر می‌برد، در یک پیام ویدئویی گفته است که در دره پنجشیر «شرایط دشوار» است ولی مقاومت ادامه خواهد داشت. این منطقه، تنها استان افغانستان است که به تسخیر طالبان درنیامده است.

در همین حال، مقام‌های گروه طالبان در روزهای گذشته به تلاش‌های خود برای ارتباط با سایر کشورها افزوده‌اند. پس از درخواست از ترکیه و قطر برای بازگشایی فرودگاه کابل، ذیبح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز از دولت آلمان درخواست کمک‌های مالی و دیپلماتیک کرده است.

او گفته است این گروه خواهان روابط دیپلماتیک قوی با آلمان است و در زمینه کمک‌های بشردوستانه، کشاورزی و آموزش مایل به توسعه همکاری‌ها است.

ذبیح‌الله مجاهد روز یکشنبه، ۱۴ شهریور، در مصاحبه با نشریه آلمانی «ولت آم زونتاگ» گفت: «متأسفانه آلمان به جبهه آمریکایی‌ها پیوست، اما ما این اقدام آلمان را می‌بخشیم.»

پیش‌تر، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، مانند دیگر کشورهای اروپایی توسعه روابط با طالبان را منوط به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان کرده است.

آلمان فعلاً سفارت خود در افغانستان را تعطیل و کمک‌های مالی به این کشور را قطع کرده است.

همزمان و در شرایطی‌که بازگشت طالبان به قدرت، وحشت از وقوع یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان را تشدید کرده است، دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه ۱۴ شهریور خواستار پایان یافتن خشونت‌ها در افغانستان شد.

آنتونیو گوترش در گزارش آخر هفته خود به شورای امنیت سازمان ملل نوشته است که او خواهان «پایان فوری» خشونت‌ها، حفظ سلامت و امنیت و رعایت حقوق همه افغان‌ها و همچنین تداوم پایبندی افغانستان به تعهدات بین‌المللی خود است.

سند این اظهارات که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده، هنوز به‌طور عمومی منتشر نشده است.

آقای گوترش افزوده است از طالبان و همه طرف‌های دیگر می‌خواهد که برای حفظ جان شهروندان «نهایت خویشتن‌داری» را به خرج دهند.

این گزارش در حالی تنظیم شده است که طبق برنامه، ماموریت «یوناما» یا هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان تا ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) به پایان می‌رسد.

وضعیت در پنجشیر

در روزهای گذشته،‌ گروه طالبان و نیروهای جبهه مقاومت چند ویدئو منتشر کرده‌اند که نشان دهنده تسلط آنها بر شهر کلیدی «پریان» در منطقه پنجشیر است. صحت اطلاعات این ویدئوها قابل تایید نیست.

احمد وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی گروه طالبان به رادیو آزادی، بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد، گفته است که نیروهای این گروه در تمام مناطق پنجشیر پیشروی کرده و «از چهار طرف به مرکز این ولایت نزدیک شده‌اند».

توفیق‌الله راسخ، از فرماندهان محلی جبهه مقاومت اما به رادیو آزادی گفته است آنها در حال «جنگ چریکی» هستند و در یک مورد موفق شده‌اند ۱۵۰ نفر از نیروهای طالبان را بکشند.

روزنامه هشت صبح که در کابل منتشر می‌شود نیز در گزارشی به نقل از فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت، نوشته است شهر پریان از نیروهای طالبان پس گرفته شده و «نزدیک به هزار نفر از افراد طالبان» در درگیری‌های مربوط به این شهر «کشته یا اسیر» شده‌اند. بلال کریمی، یک سخنگوی طالبان، این خبر را رد کرده است.

به دنبال تصرف کابل توسط طالبان در روز ۲۴ مرداد، هزاران شبه‌نظامی محلی و باقیمانده نیروهای ارتش سابق افغانستان در ناحیه پنجشیر تجمع کردند و از تشکیل جبهه مقاومت علیه طالبان خبر دادند.

این نیروها تحت رهبری احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود یکی از رهبران برجسته مجاهدین که در سال ۲۰۰۱ توسط القاعده ترور شد، کنترل این ناحیه کوهستانی را به دست گرفته و اعلام کردند که در صورت مخالفت طالبان با تشکیل یک حکومت فراگیر، با این گروه خواهند جنگید.

دو طرف پیش از شروع درگیری‌ها برای مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرده بودند ولی در آستانه اعلام خبر تشکیل حکومت جدید از سوی طالبان، به نظر می‌رسد مذاکرات به نتیجه نرسید و هر یک از طرفین دیگری را به شکست مذاکرات متهم می‌کنند.

همزمان با ادامه بحران در پنجشیر، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفته است احتمال وقوع جنگ داخلی گسترده‌ در افغانستان وجود دارد و این موضوع می‌تواند باعث بازگشت و شکل‌گیری دوباره گروه‌های تروریستی در این کشور شود.

در افغانستان نیز تلاش‌هایی برای پایان دادن به جنگ پنجشیر جاری است. از جمله صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت افغانستان، خواستار پایان حملات طالبان به پنجشیر و شروع گفت‌وگوهای جامع شده است. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و حنیف اتمر، وزیر خارجه حکومت اشرف غنی، نیز از گفت‌وگو بین طالبان و جبهه مقاومت حمایت کرده‌اند.

پیش از این اعلام شده بود که ساختار حکومت جدید افغانستان روز جمعه ۱۲ شهریور اعلام می‌شود ولی تاکنون مقام‌های این گروه گزارشی در این زمینه نداده‌اند.