سیاست‌زدگی تاثیر منفی بر اقتصاد کشور دارد/ قدرت پیش‌بینی فعالان اقتصادی کم رنگ شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: سیاست در همه جای دنیا بر اقتصاد تاثیر دارد چون این مسائل در کشور ما بیشتر است تاثیر بیشتری هم می‌گیریم. این موضوع قدرت پیشبینی‌پذیری را از فعالین اقتصادی در کشور می‌گیرد.

عباس آرگون در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد تاثیر نقش آفرینی سیاست این کشور اظهار داشت: موضوعات سیاسی نقش زیادی در اقتصاد ایفا می‌کند و تاثیرات زیادی روی آن دارد. در کشور ما تاثیر سیاست به مسائل اقتصادی بیشتر از دیگر کشورها است بازار بورس و بسیاری از بازارهای دیگر ما تاثیرات زیادی از مسائل سیاسی مثل تحریم می‌گیرد. تاثیرپذیری اقتصاد ما بیشتر از دیگر کشورها است. وقتی تحریمی وضع می‌شود اقتصاد ما به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. 

وی افزود: سیاست در همه جای دنیا اقتصاد تاثیر دارد چون این مسائل در کشور ما بیشتر است تاثیر بیشتری هم می‌گیریم این موضوع قدرت پیشبینی‌پذیری را از فعالین اقتصادی در کشور می‌گیرد و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و عملاً قدرت پیشبینی را کم‌رنگ می‌کند و می‌تواند در بخش‌های مولد تاثیر منفی داشته باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر تاثیر منفی برگزاری سیاست بر پیش بینی پذیری اقتصاد بیان کرد: علاوه بر این از آنجا که پیش‌بینی را سخت می‌کند سرمایه گذاری داخلی و خارجی را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد چراکه ریسک سیستماتیک را افزایش می‌دهد و سرمایه‌گذاران نمی‌داند که چه اتفاقی می‌تواند بیفتد.

وی با اشاره به نقص خصوصی‌سازی در کشور و شرکت‌های دولتی گفت: در کشور ما خصوصی‌سازی کمتر انجام شده و بیشتر بخش‌های شبه دولتی فعال هستند. اگر بخواهیم که کشور توسعه یابد باید توجه بیشتری به خصوص سازی واقعی داشته باشیم، فضای کسب و کار را آماده کرده و سهم دولت را در این بخش کاهش دهیم همینطور باید مالکیت فردی را به رسمیت بشناسیم. هر مقدار که بخش خصوصی تقویت شود به توسعه کشور کمک می‌شود و به طبع آن اشتغال پایدار افزایش یافته و سرمایه‌گذاری نیز در بخش‌های مولد بیشتر می‌شود. با دولتی شدن اقتصاد می‌بینیم که دولت کارآیی لازم را برای این کار ندارد.