سیاست بیمارستانی اصفهان شبیه اسپانیا شده ‌است؟

یکی از اولین اظهارنظرهای رسمی درباره ممکن‌نبودن بستری همه بیماران مرحله حاد بیماری در بخش‌های ویژه بیمارستانی به سخنان روز ۳۰ تیر رئیس بخش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برمی‌گردد.

در آن روز ویدئویی منتشر شد که در آن «علی نعمت‌بخش»، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان، در جلسه‌ای خصوصی وضعیت بیماران کرونایی را وخیم اعلام کرد و گفت: «بحث اختیار نیست؛ (ببخشید دیروز هم دکتر محمدی‌زاده را احساساتی کردیم)،

بحث این است که در آی‌سی‌یوی بیمارستان خورشید ما مجبور شدیم مثل اسپانیا کار کنیم که بیمار ۵۰ساله برود آی‌سی‌یو و ۷۰ساله بماند تا بمیرد». این اظهارنظر البته بلافاصله با واکنش و تکذیبیه این دانشگاه روبه‌رو شد که فیلم منتشره تقطیع شده که البته این دانشگاه فیلم کامل را هم منتشر نکرد.


در پاسخ روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آمده است: «در دانشکده پزشکی با حضور ریاست دانشکده، معاون درمان، اساتید بالینی و دستیاران دوره‌های تخصص، جلسه‌ای درخصوص افزایش ظرفیت تخت‌های ICU اختصاص‌یافته به بیماران مبتلا به کووید‌۱۹ و برنامه‌ریزی برای مشارکت اعضای هیئت علمی و دستیاران در این زمینه تشکیل شد.


متأسفانه بخش کوتاهی از جلسه با سوء‌نیت به صورت حرفه‌ای تقطیع و بدون توجه به صحبت‌های پیش و پس از آن منتشر شده است.


لازم به ذکر است که در موج دوم کرونا تاکنون حداکثر بیماران نیازمند تخت‌های مراقبت‌های ویژه تعداد ۱۵۰ بیمار در ۲۲ شهرستان استان بوده است، این در حالی است که شهر اصفهان دارای بیش از ۵۰۰ تخت مراقبت ویژه است و با توجه به افزایش تعداد بیماران امکان افزایش تخت‌های اختصاص‌یافته به بیماران کووید۱۹ وجود دارد و این موضوع که بیماری به علت کمبود تخت ICU فوت کرده باشد، از اساس نادرست است و بیان اشاره‌شده در فیلم معطوف به ضرورت درگیرشدن ظرفیت بیشتری از تخت‌های ICU سایر بیمارستان‌ها به بیماران کووید۱۹ بر اساس افزایش تعداد بالای بیماران بوده است».


بخش مهم این جوابیه می‌گوید که در حال حاضر ظرفیت بخش آی‌سی‌یو بیش از سه برابر مبتلایان بدحال ویروس کروناست. در این جوابیه البته توضیحی درباره تعداد تخت‌های بخش مراقب ویژه که به بیماران ویروس کرونا اختصاص پیدا کرده، آورده نشده و همچنین مشخص نیست اگر تعداد مبتلایان با شرایط حاد بیماری به بیش از ۵۰۰ نفر برسد، مسئولان بیمارستانی چه سیاستی را در پیش خواهند گرفت؟