سیا ۱۳ میلیون سند را از وضعیت طبقه بندی خارج کرد

نگام، بین الملل _ حدود ۱۳ میلیون اسناد طبقه بندی شده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای اولین بار از طریق آنلاین قابل دسترسی شده است.
به گزارش بی بی سی این مدارک پس از تلاش‌های طولانی مدافعان آزادی دسترسی به اطلاعات و دادخواهی علیه سازمان سیا بارگذاری شده‌ و از طریق آنلاین قابل دسترسی هستند.
این مدارک شامل جلسات اطلاعاتی، مقالات پژوهشی، مشاهدات بشقاب‌های پرنده (“یوفو”ها) و آزمایش های روانی می‌شود.
آرشیو کامل منتشر شده، تقریبا ۸۰۰ هزار پرونده با حدود ۱۳ میلیون صفحه را تشکیل می‌دهد.
اوراق مربوط به هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون و جرالد فورد، همچنین چند صد هزار صفحه تحلیل اطلاعات و تحقیقات علمی و توسعه از جمله بخش های این اسناد هستند.
در میان پرونده های غیرمعمولتر این آرشیو، اسناد برنامه موسوم به “استارگیت” دیده می‌شود که استفاده از توانای‌های روانی و ذهنی از جمله “دوربینی روحی” یا به عبارتی مشاهده از راه دور را در بر می‌گیرد.
این بخش از اسناد اوراق آزمایش بر روی یوری گلر، فرا-روان‌بین مشهور و شخصیت نامدار در سال ۱۹۷۳ را در بر می گیرد، زمانی که معروفیت وی، تثبیت شده بود.
یادداشت ها از جرئیات درباره قدرت آقای گلر در ترسیم دوباره تصاویری حکایت می کنند که در اتاقی دیگر بودند، البته با تغییری اندک، اما گاهی اوقات دقیق. این امر باعث شده که محققان بنویسند او ” قدرت درک فوق الطبیعی خودرا به نحوی قانع کننده و بدون ابهام نشان داده است”.
یادداشت‌های دیگر غیرمعمول شامل مجموعه‌ای از گزارش ها در مورد بشقاب های پرنده و طرز تهیه جوهر غیرقابل رویت است.
در حالی که بسیاری از این اطلاعات از لحاظ فنی از اواسط دهه ۱۹۹۰ در دسترس عموم بود ولی دریافت آن بسیار دشوار بوده است.
قبلا این یادداشت ها تنها از چهار کامپیوتر واقع در پس یک کتابخانه در آرشیو ملی در مریلند میان ساعات ۹:۰۰-۱۶:۳۰ هر روز در دسترس بود.
مک روک، یک گروه غیرانتفاعی مدافع از آزادی دسترسی به اطلاعات، با طرح دعوا در دادگاه، سیا را مجبور ساخت این مجموع از اطلاعات را نشر کند. این کار بیش از دو سال طول کشید.
در همان زمان، مایک بست روزنامه نگار آمریکایی با سرمایه جمعی بیش از ۱۵ هزار دلار این یادداشت ها را چاپ کرد و سپس در اینترنت بارگذاری کرد تا با این اقدام به سیا فشار وارد کند.
ماه نوامبر گذشته سازمان سیا اعلام کرد که این مواد را منتشر می‌کند. در حال حاضر همه این آرشیو از وضعیت طبفه بندی خارج شده و در وب سایت سازمان کتابخانه سیا قابل دسترسی است..