سینماگران فلسطینی جشنواره کن را تحریم کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبازیگران و دیگر عوامل تولید فلسطینی فیلم سینمایی «بگذار صبح باشد» که ساکن سرزمین‌های اشغالی هستند، در اعتراض به سیاست‌های نژادپرستانه اسرائیل با انتشار یک نامه اعتراضی حضور در جشنواره فیلم کن را تحریم کردند.

«بگذار صبح باشد» به کارگردانی ارن کولیرین به نمایندگی از اسرائیل در بخش نوعی نگاه جشنواره کن ۲۰۲۱ حضور دارد و با اینکه قرار است امروز برای نخستین بار در این رویداد مهم سینمایی روی پرده برود اما بازیگران و عوامل اصلی آن تصمیم گرفته‌اند حضور در مراسم فرش قرمز و رونمایی رسمی از «بگذار صبح باشد» را تحریم کنند.

در بیانیه اعتراضی بازیگران و عوامل فلسطینی ساکن اسرائیل آمده است: «ما نمی‌توانیم این تناقض را نادیده بگیریم که یک فیلم به نام اسرائیل به جشنواره کن رفته و اینجا در فلسطین مردم سال‌هاست زیر سلطه پاکسازی نژادی و آپارتاید و تهاجم و انفجار بمب زندگی می‌کنند. وقتی فلسطینی‌ها در تولید یک فیلم مشارکت و همکاری کرده‌اند، چرا باید نتیجه آن در قالب یک پروژه «اسرائیلی» راهی جشنواره کن شود؟ مدیران جشنواره هم ما را نادیده گرفته‌اند.»

«بگذار صبح باشد» داستان زندگی یک شهروند فلسطینی ساکن سرزمین‌های اشغالی به نام سامی است که همراه همسر و فرزندش برای حضور در جشن عروسی برادر به سرزمین مادری بازمی‌گردد. پس از مراسم، سامی و خانواده‌اش هنگام خروج از فلسطین به سربازان اسرائیلی برمی‌خورند و اجازه خارج شدن به آنها داده نمی‌شود. این خانواده در خانه خودشان زندانی می‌شوند و نمی‌دانند چگونه و چرا نمی‌توانند به خانه‌شان بازگردند.

بیانیه اعتراضی بازیگران و عوامل تولید «بگذار صبح باشد» به امضای ۱۲ نفر رسیده است.

کولیرین در واکنش به این ماجرا فقط به ابراز ناراحتی بسنده کرد و به روزنامه هاآرتص گفت: «من شرایط را درک می‌کنم و به کار و تصمیم آنها احترام می‌گذارم. ناراحتم که نمی‌توانند اینجا در کن باشند و نتیجه درخشان کارشان را ببینند.»