سیگنال اینترنت ماهواره‌‌ای استارلینک به ایران رسید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  اینترنت ماهواره‌‌ای «استارلینک» که از آن به نام «اینترنت آزاد» نام برده می‌شود، عملیاتی و نتیجه تست سرعت آن منتشر شد.

سرعت دانلود «Starlink» ، اینترنت ماهواره ای « SpaceX » ، هم اکنون در نسخه آزمایشی چیزی در حدود ۱۱ تا ۵۰ مگابیت بوده و آپلود ۵ تا ۱۸ که توسط برخی از کاربرا تست شده است. با اضافه شدن ماهواره‌های بیشتری در هفته‌های آتی، سرعت اینترنت بر روی این شبکه به ۶۰۰مگابیت هم خواهد رسید.

برخی گزارشات حاکیست سیگنال‌ های ماهواره Starlink برای اینترنت ماهواره‌ای در تهران رویت شده است و شهرهای تبریز ، شیراز ، رشت، کرمان، کرج نیز دارای وضعیتی مشابه هستند.

اِستارلینک یک پروژه ماهواره‌ای است که از سوی شرکت اِسپِیس‌اِکس برای توسعه دسترسی ماهواره‌ای کم‌هزینه و با کارایی بالا در پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای است. استارلینک قرار است «سرویس ارتباطی پهن‌باند بی‌سیم» با «دسترسی اینترنت بی‌سیم پر سرعت» باشد که سرویس‌های دیگر نیز به آن افزوده می‌شود. تا سال ۲۰۱۷، اسپیس‌اکس، برای راه‌اندازی نزدیک به ۱۲٬۰۰۰ ماهواره تا اواسط دهه ۲۰۲۰ درخواست قانونی کرده‌است. اسپیس‌اکس همچنین بنا دارد تا ماهواره‌هایی را برای اهداف نظامی،علمی یا اکتشافی استفاده کنند.

این پروژه در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و ماهواره‌های آزمایشی اولیه در ۲۲ فوریه ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد.جموعه دوم ماهواره‌های آزمایشی و اولین اعزام بزرگ بخشی از سیستم، در ماه مه ۲۰۱۹ خواهد بود. بهره‌برداری تجاری از این سیستم می‌تواند در سال ۲۰۲۰ آغاز شود.

شرکت ماهواره ای اسپیس‌ایکس در ردموند، واشینگتن، تحقیق، توسعه و عملیات کنترل را در پروژه اینترنت ماهواره ای بر عهده دارد.

البته ایرادهایی نیز بر این طرح وارد است که مهم‌ترین آنها، آلودگی فضایی و پرشدن فضای پیرامون کره زمین است.

هدف اسپیس‌اکس، اتصال به اینترنت پهن‌باند در مناطق دورافتادهٔ زمین، و همچنین خدمات دادن به شهرها بوده‌است. افزون بر این، اسپیس‌اکس گفته که درآمد خدمات اینترنت ماهواره‌ای برای تأمین هزینه‌های زیربنایی پروژهٔ ترابری به مریخ است.

در حالی‌که سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای معمولاً گران هستند و مشکل تأخیر ارتباط دارند، با بهره‌گیری از چندین هزار ماهواره کوچکتر (یا دقیق‌تر، ۱۲ هزار ماهواره)، اسپیس‌اکس می‌خواهد مشکل فاصله زیاد این ماهواره‌ها از زمین را برطرف کرده و سرویس ارزان‌تر و سریع‌تری به مردم بدهد