سی‌ان‌ان: ایران برای پرتاب راکت طی روزهای آینده آماده می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، تعدادی از مقام‌های آمریکایی به شبکه خبری سی‌ان‌ان اطلاع داده‌اند که دولت این کشور به تصاویر طبقه‌بندی‌شده‌ای دست یافته که حاکی از مقدمه‌چینی ایران برای پرتاب یک راکت طی هفته آینده است.

به گزارش ایران اینترنشنال، به گفته این مقام‌ها، ایران می‌گوید این راکت ماهواره‌بر است اما دولت آمریکا این اقدام را بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه موشکی‌اش می‌داند.

شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای پلنت لبز (Planet Labs Inc.) و موسسه میدل‌بری تصاویری را در اختیار سی‌ان‌ان قرار داده‌اند که نشان‌دهنده افزایش فعالیت در اطراف نقطه پرتاب راکت است. این تصاویر، خودروها و کانتینرهای حمل وسایل لازم برای پرتاب راکت را نشان می‌دهد.

دیو اشمرلر، از پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات عدم اشاعه وابسته به موسسه میدل‌بری، به سی‌ان‌ان گفت: «به نظر می‌آید در حال آماده‌سازی برای پرتاب باشند.»

او توضیح داد که استقرار کانتینرهای بزرگ حکایت از آن دارد که «راکتی در این مجتمع» بوده و فعالیتی جز پرتاب آن در آنجا تدارک دیده نشده است. 

اشمرلر این احتمال را داد که راکت ماهواره‌بر بوده و ارتباطی با برنامه موشکی ایران نداشته باشد.

با این حال تعدادی از مقام‌های اطلاعاتی و دفاعی آمریکا می‌گویند ایران در حال توسعه برد و دقت موشک‌هایش بوده و این موضوع نگرانی مقام‌های آمریکایی را  نسبت به تلاش جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در منطقه تشدید کرده است.

ایران می‌گوید برنامه‌های پرتاب ماهواره این کشور اهداف صلح‌آمیز دارد، اما فناوری مورد نیاز برای این کار همان است که در تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما استفاده می‌شود.

آزمایش‌های موشکی مشمول ممنوعیت در توافق هسته‌ای برجام نیستند، اما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تایید برجام از ایران می‌خواهد «هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیکی که توان حمل بمب هسته‌ای دارند از جمله پرتاب‌هایی که از فناوری موشک بالستیک استفاده می‌کنند نداشته باشد».

یکی از دلایل خروج دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، از برجام در سال گذشته عدم محدودیت برنامه موشکی ایران در برجام بود.

سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی سدریک لایتون که از تحلیلگران نظامی سی‌ان‌ان است می‎گوید: «ایرانیان به موازات تلاش برای دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره به دنبال تقویت برخی جنبه‌های نظامی این کارند.»  

طی ماه‌های اخیر، وزارت دفاع آمریکا ادوات نظامی متعددی از جمله سامانه‌های موشکی پاتریوت با هدف مقابله با تهدیدهای ناشی از ایران و نیروهای نیابتی این کشور در منطقه خاورمیانه مستقر کرده است.

جمهوری اسلامی در اوایل سال جاری میلادی دو تلاش ناموفق برای پرتاب ماهواره به فضا داشت.