سی ان ان: طالبان ۲۲ کماندوی ارتش افغانستان را با وجود آنکه تسلیم شده بودند، به رگبار بست / طالبان: صحت ندارد؛ کلیپ منتشرشده جعلی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام در حالی که رهبران افغانستان از امید به مصالحه با طالبان صحبت کرده اند، یکی از شبکه های تلویزیونی امریکا فیلمی از اعدام صحرایی ۲۲ فرمانده نیروی نخبه امنیتی افغانستان توسط طالبان منتشر کرده است.

فیلمی ۴۵ ثانیه ای که روز سه شنبه توسط شبکه سی‌ان‌ان منتشر شده مربوط به اتفاقات روز ۱۶ ژوئن یا ۲۶ خرداد سال جاری در ولسوالی دولت آباد فاریاب است، زمانی که این ولسوالی بعد از درگیری‌های سنگین با نیروهای امنیتی افغانستان به دست طالبان می‌افتد.

در این فیلم دیده می شود که تعدادی از افسران نیروهای ویژه ارتش افغانستان بدون اسلحه خود را به نیروهای طالبان تسلیم می کنند و طالبان بی اعتنا به قواعد جنگی در میان فریاد الله اکبر در دم آنها را به رگبار می بندند؛ اقدامی که سازمان عفو بین الملل آن را جنایت جنگی خوانده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، طالبان مدعی شده است که این افسران را هنوز در اسارت خود دارد اما وزارت دفاع افغانستان در گفتگو با این شبکه ادعای طالبان را رد کرده و گفته این افسران کشته شده اند.

سی‌ان‌ان می گوید صلیب سرخ تایید کرده که پیکر ۲۲ فرمانده افغان از این محل به دست آمده است.

سازمان عفو بین الملل در واکنش به انتشار این فیلم در بیانیه‌ای اعلام کرده که این شواهد به روشنی نشان می دهد که اصرار طالبان بر اینکه نسبت به گذشته تغییر روش داده است کاملا دروغ است و ادعای آنها مبنی بر مراعات حقوق بشر در روند صلح را کاملا زیرسئوال می برد.

این سازمان از دولت افغانستان خواسته که بلافاصله درباره این کشتار منزجر کننده تحقیق کنند و عوامل مسئول در آن را به دست عدالت بسپارد و در غیر این صورت باید جامعه جهانی و دادگاه جنایی بین‌اللملی وارد عمل شوند.

صبح امروز طالبان در واکنش به این گزارش گفته، اینکه افراد طالبان “کماندو دشمن را بعد از تسلیمی کشته‌اند حقیقت ندارد.”

ذبیح الله مجاهد در صفحه توییترش نوشته “یک کلپ جعلی و یک صحنه دیگر کشته شدن ۲۲ تن کماندو که در ولایت فاریاب حین عملیات در جنگ کشته شده بودند، با هم یکجا شده و از آن راپور جعلی تهیه شده است.”

نزدیک به ۲۷۰ هزار افغان از ابتدای سال جاری میلادی در این کشوربه دلیل ناامنی و خشونت مجبور به ترک خانه و کاشانه شان شده اند. میزان تلفات غیرنظامیان در نیمه اول سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش داشته است.