شائول موفاز: جان بولتون می‌خواست مرا قانع کند به ایران حمله کنیم

نگام ، بین الملل _ شائول موفاز، وزیر دفاع پیشین اسرائیل که ایرانی تبار است می‌گوید جان بولتون در گذشته سعی کرده بود او را متقاعد کند که اسرائیل به ایران حمله بکند.

 

به گزارش بی بی سی فارسی ، آقای موفاز یکشنبه (۲۵ مارس) به همراه سه مقام نظامی سابق اسرائیل در کنفرانسی حضور داشت که یدیعوت آحارانوت – پرفروش ترین روزنامه اسرائیل – به مناسبت هفتاد موفقیت اسرائیل در بیت المقدس برگزار کرده بود.

او گفت: “من جان بولتون را از زمانی که سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود می‌شناسم. او سعی کرد مرا متقاعد کند که اسرائیل لازم است به ایران حمله کند.”

آقای موفاز مشخص نکرد چرا جان بولتون چنین خواسته‌ای داشته است. او همچنین گفت ایران برای امنیت ملی اسرائیل، “تهدیدی بسیار قابل ملاحظه” است. او افزود: “ایران در حال حاضر به مرزهای اسرائیل رسیده، در سوریه و لبنان. اگر ایران سلاح هسته ای داشته باشد تضمین آینده فرزندان اسرائیل محال است.”

با این حال آقای موفاز گفت که فکر نمی‌کند حمله به ایران “کار عاقلانه‌ای باشد، نه امروز برای آمریکایی‌ها کار عاقلانه‌ای است نه برای هیچکس دیگر؛ مگر اینکه خطر واقعی باشد.”

بنی گانتس، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائیل، هم گفت ایران برای “امنیت استراتژیک” خود به دنبال سلاح هسته‌ای است اما دنیا باید مانع آن شود.

موشه یعلون، دیگر وزیر دفاع سابق هم گفت که “رهبران منطقه فهمیده‌اند که ارتش‌هایشان نمی‌توانند ارتش اسرائیل را شکست بدهند در نتیجه به دنبال دو رویکرد متفاوت رفتند، یکی تروریسم، جنگ چریکی و موشک و خمپاره و دیگری تهدید با سلاح‌های غیر متعارف بخصوص سلاح هسته‌ای.

او تاکید کرد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باید از راه غیر نظامی صورت گیرد اما “اگر چاره‌ای نباشد باید از زور استفاده کنیم.”

با این حال آقای موفاز و سه مقام نظامی سابق در این کنفرانس حاضر بودند، همگی گفتند که مخالف لغو برجام هستند.

آیلت شکد وزیر دادگستری اسرائیل

 

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، دو روز پیش جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی خود منصوب کرد، کسی که به دیدگاه‌های تندروانه علیه ایران شهرت دارد. او در دولتهای بوش پدر و پسر سمتهای مختلفی داشت و در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ سفیر آمریکا در سازمان ملل بود.

شائول موفاز که متولد تهران است رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ و از آن به بعد تا سال ۲۰۰۶ وزیر دفاع اسرائیل بوده است.

انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی با استقبال شماری از مقامات عالی رتبه دولت اسرائیل از جمله دنی دنون سفیر اسرائیل در سازمان ملل و وزرای راه و وزیر آموزش و پرورش روبرو شد که او را “دوست واقعی اسرائیل” خواندند و مخالفت آقای بولتون با توافق هسته‌ای را ستودند.

آیلت شکد وزیر دادگستری اسرائیل روز جمعه گفته بود: “پرزیدنت ترامپ به انتصاب دوستان واقعی اسرائیل به سمت‌های مهم ادامه می‌دهد.”