شاعر «یک گل، ده گل، صدتا گل» هم رفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ محمود کیانوش، شاعر و نویسنده و منتقد نامدار ایرانی درگذشت.


به گزارش ایندیپندنت، از شما چه پنهان او که ۱۰ سال با نام علیزاده طوسی از لندن نامه می‎نوشت، رفت و از نسل دایناسورها یکی دیگر کم شد. کرونا باز یکی دیگر از نسلی که شاید جامعه فارسی زبان تا سالها به خود نبیند را برد: محمود کیانوش، نویسنده، مترجم، شاعر، منتقد ادبی، تهیه کننده رادیو و پدر شعر کودک ایران.


او سه شنبه شب ۱۲ ژانویه، در بیمارستانی در شمال لندن، در ۸۶ سالگی براثر ابتلا به کرونا درگذشت.

محمود کیانوش از نسلی بود که معلوم نیست آیا کسی بتواند جای آنها را بگیرد، پشتوانه نسل‌هایی چند که با نوشته‎ها و تفکرات آنها بزرگ شدند و پا گرفتند. آنها که با او همکلام و همکار بوده‎اند می‎گویند از بزرگان بحث بود و کسی روی حرف‎اش کلامی اضافه نمی‎کرد. از لحاظ زبان و بیان دردانه بود.


معلوم نیست دنیا چند نفر دیگر مثل آنهایی را دارد که در این سالها از میان ما رفته‎اند. با رفتن‎شان گویی پشت نسلی خالی می‎شود که فرصت پیدا کردن چنین اعجوبه ‎هایی را نخواهد داشت. اینها همان‎هایی هستند که با رفتن خود حسرت به دلها می‎گذارند.


شاید بسیاری او را با نامه‎هایی از لندن می‎شناختند ولی نسل دیگری او را با اشعاری ماندگار در کتابهای درسی می‎شناخت.

«به دست خود درختی می فشانم» را در مدرسه از او خوانده بودیم یا من «یار مهربانم» را او به ما آموخته بود. «مرغ سیاه پا کوتاه» و بسیاری از شعرهایی که کودکان در کودکستان ها و مدارس زمزمه می‎کردند و بزرگ می‎شدند.

یک گل، ده گل، صدتا گل/ این‌جا، آن‌جا، هر جا گل ولی محمود کیانوش گل دیگری بود برای نسلی که هنوز جا داشت از او بیاموزد.

از محمود کیانوش ده‌ها کتاب شعر و داستان و نمایشنامه و نقد و تحقیقات ادبی از جمله سه دفتر شعر به زبان انگلیسی و منتخبی از آثار شاعران به نام ایران با ترجمه خود او و چندین ترجمه از آثار نویسندگان بزرگ در ایران منتشر شده‎است.


ولی اولین کتاب شعر او که شامل یک شعر بلند نیمایی با عنوان شبستان بود در سال ۱۳۳۹ چاپ شد. پس از آن مجموعهٔ «ساده و غمناک» که منتخبی از شعرهای او از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۴۱ بود منتشر شد.


او نزدیک به ۳۴ سال با نام علیزاده طوسی در بخش فارسی بی‌بی‌سی برنامه‌های بسیاری تهیه کرد از جمله برنامهٔ هفتگی «نامه‌ای از لندن» که بیش از ده سال ادامه داشت. برنامه‌های «هزار سال غزل فارسی» در ۱۴ بخش بیست دقیقه‌ای نیز از جمله آثار تولیدی ماندگار اوست.

محمود کیانوش به جز انتشار آثار مهم و تاثیرگذار در حوزه ادبیات ، کتاب شعر و داستان‌های کوتاه و بلند، از اعضای شورای کتاب کانون فکری کودکان و نوجوانان ایران نیز بود. بسیاری سالهای فعالیت او را در زمره درخشان‎ترین سالهای کانون می‎دانند.