شاغلان دیروز، دست فروشان امروز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، کارخانه تعطیل شد. تعدیل نیرو کردند و اخراج شدم. تصویب قانون جدید معافیت پزشکی موجب بیکاری‌ام شد. مشتری‌ها نتوانستند چک‌هایشان را پاس کنند و ورشکست شدم. درآمدم جوابگوی هزینه‌های زندگی‌ام نیست. با مدرک دانشگاهی‌ام هیچ کاری پیدا نکردم. نوسانات قیمتی در بازار موجب بیکاری‌ام شد. این‌ها جملاتی است که برخی از دستفروشان در روز بازارهای شهر قم عنوان می‌کنند برای پیدا کردن این افراد که در گذشته شاغل بودند و هم‌اکنون دست فروشی می‌کنند جست‌وجو لازم نیست. بیش از ۹۵ درصد کسانی که دست فروشی می‌کنند، قبلاً شغلی آبرومندتری داشته‌اند. این روزها با بحران در وضعیت اقتصادی کشور و نوسانات شدید قیمتی کارگران، مغازه داران، فرهنگیان، کشاورزان و مشاغل دیگر در جامعه ما ریزش‌های زیادی داشته و باعث رشد بیکاری شده است و مردم آبرومند برای کسب روزی حلال و تأمین معاش و زندگی روزمره خود مجبور به دست فروشی در بازارهای سطح شهر قم شده‌اند.

به گزارش ایسنا، آقای احمدی، متولد ۱۳۶۰، از ۱۵ سال قبل در روز بازار قم به عطر و آرایشی فروشی مشغول است. او در گذشته در روستای خود کشاورز بود که به دلیل کم آبی به شهر قم مهاجرت کرده است و پس از چند ماه کارگری به دست فروشی در روز بازار قم روی آورد.محمد جواد کربلایی، متولد ۱۳۷۵، از ۳ ماه پیش در روز بازار قم به لباس فروشی مشغول است. او در گذشته با انبارداری شرکت قادر به تامین زندگی بوده است ولی هم‌اکنون با وجود انبارداری به دلیل عدم تامین معاش روزمره مجبور به دست فروشی در بازار روز این شهر شده است.

داوود خدابنده لو، متولد ۱۳۵۲، از ۳ سال قبل در روزبازار قم به لباس و روسری فروشی مشغول است. در گذشته تولیدی مبل و به حرفه نجاری مشغول بوده است که به دلیل وضعیت بد اقتصادی و مالیات بالا مجبور به جمع آوری تولیدی خود شد.