شاهزاده اوبول راتانا ازنامزدی نخست‌وزیری تایلند استعفا داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحزب “نجات ملت تایلند” که در شاهزاده اوبول راتانا را به عنوان نامزد نخست‌وزیری این کشور معرفی کرده بود اعلام کرد که مخالفت پادشاه کشور را با این نامزدی می‌پذیرد

 

شاهزاده اوبول راتانا ازنامزدی نخست‌وزیری تایلند استعفا داد.

حزب “نجات ملت تایلند” که در شاهزاده اوبول راتانا را به عنوان نامزد نخست‌وزیری این کشور معرفی کرده بود اعلام کرد که مخالفت پادشاه کشور را با این نامزدی می‌پذیرد.

نامزدی شاهزاده اوبول راتانا (خواهر پادشاه) برای نخست‌وزیری این کشور با واکنش منفی ماها واچیرالونگ‌کورن، پادشاه تایلند روبه‌رو شده بود.

پادشاه در یک موضع‌گیری رسمی، اقدام خواهرش را یک عمل سیاسی نامناسب و بی‌سابقه توصیف کرد.

گفته می شود تصمیم خواهر پادشاه برای نامزدی در انتخابات، برخلاف سنت خاندان سلطنتی تایلند است که به شکل علنی در سیاست کشور مداخله نمی‌کنند.

در بیانیه‌ای که توسط دربار تایلند منتشر شد، اقدام شاهزاده ابول راتانا، “مخالف با فرهنگ ملت” خوانده شد.

در این بیانیه همچنین به بندی در قانون اساسی تایلند اشاره شده که بر اساس آن اعضای خانواده سلطنتی باید در سیاست کشور بی‌طرف باشند.

حزب “نجات ملت تایلند”، ضمن اعلام وفاداری به پادشاه و خاندان سلطنتی اعلام کرد که از فرمان سلطنتی تبعیت می‌کند و از نامزدی شاهزاده اوبول راتانا انصراف می ورزد.

ساعتی بعد از موضع‌گیری شاه علیه نامزدی راتانا، او شخصا از تصمیمش برای نامزدی دفاع کرد.

این عضو خانواده سلطنتی تایلند در یک پست اینستاگرامی نوشت که او از تمامی مقام‌های سلطنتی کناره گرفته و القاب سلطنتی خود را پس داده و هم‌اکنون یک شهروند معمولی محسوب می‌شود.

او نوشته است که می‌خواسته از حقش به عنوان یک شهروند عادی استفاده کند و خود را نامزد مقام نخست‌وزیری کند. او همچنین نوشته که با اراده و علاقه، همچنان برای بهبود زندگی مردم کشورش تلاش خواهد کرد.

شاهزاده راتانا همچنین در یک پست دیگر، بدون هیچ اشاره‌ای به نام پادشاه و موضع‌گیری او، از هوادارانش تشکر کرده و نوشته که در تلاش بوده تا تایلند رو به جلو حرکت کند و به یک عضو محترم و محبوب جامعه بین‌المللی تبدیل شود.

لازم بذکر است، شاهزاده راتانا، بزرگترین فرزند بومیبول ادالیده، پادشاه پیشین تایلند است، وی فارغ‌التحصیل انستیتو تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی) است و در سال ۱۹۷۲ بعد از ازدواج با یک آمریکایی، از القاب سلطنتی خود دست شست. او بعد از طلاق در سال ۲۰۰۱ به تایلند بازگشت و در امور خاندان سلطنتی مشارکت کرد.