«شاهین» از ایران فاصله گرفته و عمان رفت/ سیستان و بلوچستان کاملا تعطیل شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_بنابه گزارش ها توفان حاره ای “شاهین” که روز شنبه باعث باد و بارندگی در بخش هایی از جنوب ایران شد اکنون از سواحل این کشور فاصله گرفته و انتظار می رود به سوی عمان تغییر مسیر دهد.

این طوفان روز پنجشنبه در شمال اقیانوس هند در دریای عرب شکل گرفت، جایی که سازمان هواشناسی هند به آن نام شاهین داد.

آثار طوفان حاره‌ای شاهین جمعه شب به جنوب استان سیستان و بلوچستان رسید و باعث تعطیلی اداره‌ها و مدرسه‌ها و دستور تخلیه بعضی از روستاها شد با این حال به نظر نمی رسد باعث خسارات عمده ای شده باشد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از سخنگوی سازمان اورژانس کشور گزارش داده است که تا ساعت ۸ شب شنبه در سیستان و بلوچستان ۱۳ نفر در حوادث مرتبط با طوفان مصدوم شدند. سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت جغرافیایی آن همیشه در معرض طوفان‌های موسمی است و این شرایط صدمه‌های اقتصادی شدیدی به استان زده است.

این نگرانی وجود داشت که شاهین با بادهایی به سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت همراه باشد که باعث شد مقام‌های ستاد بحران در ایران بالاترین سطح هشدار را صادر کنند.

گزارش می شود که نیروهای امداد در منطقه به حال آماده‌باش در آمدند و قایق‌های صیادی از رفتن به دریا منع شدند. به مردم در جنوب سیستان و بلوچستان دستور داده شده در خانه بمانند و آخرین تصمیم ها را از طریق رسانه ها دنبال کنند.

مدارس در شهرهای چابهار، کنارک و دشتیاری در روز شنبه تعطیل شد. همچنین اعلام شد که تمام ادارات چابهار جز سازمان‌های ضروری در این روز بسته است. رسانه های ایران گزارش می دهند که بارندگی باعث آبگرفتن گذرگاه ها در چابهار، کنارک و دشتیاری شده است.

هرچند به نظر نمی رسد توفان باعث باعث خسارات جدی شده باشد اما موجب قطعی برق در برخی نقاط شد. مقام های دفتر فرمانداری چابهار گفته اند که به علت قطع شدن کابل ها برق در هشت منطقه شهر چابهار قطع شده است.

همزمان شمال این استان شاهد توفان شن بود.

از طرف دیگر علیرضا نصری، فرماندار قشم واقع در استان هرمزگان به صیادان و مردم درباره تندبادهای ناگهانی، رگبار و خیزش ۳ تا ۴ متر امواج دریا هشدار داد.

با این حال مقام های سازمان هواشناسی هرمزگان به خبرگزاری رسمی ایرنا گفته اند که طوفان اکنون از این استان فاصله گرفته و دیگر خطری متوجه سواحل این استان نیست.

نهادی به نام “مرکز مشترک هشدار طوفان ها” وابسته به ارتش آمریکا روز شنبه پیش بینی کرد که شاهین بعد از حرکت در مسیر غرب-شمال غربی به سوی جنوب غربی تغییر مسیر دهد و یکشنبه شب به فاصله زیاد در غرب مسقط به ساحل برسد.

این اولین طوفان استوایی از زمان ثبت رکوردها خواهد بود که به ساحل شمالی عمان می رسد.

مقام ها در عمان هزاران نفر از ساکنان این ناحیه را به ترک خانه ها و رفتن به سرپناه ها ترغیب کرده اند. انتظار می رود طوفان پیش از رسیدن به عمان شدت بگیرد و به یک چرخند درجه یک بدل شود.