شاه محمود قریشی در ایران؛ گفت‌وگو درباره نشست کشورهای همسایه افغانستان/ رئیسی: حضور آمریکا و بیگانگان در منطقه مشکل‌ساز است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، که به ایران سفر کرده با مقامات ایرانی از جمله رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است.

براساس گزارشها از ایران بحران افغانستان محور اصلی گفتگوی آقای قریشی با مقامات ایرانی بوده است. در همین رابطه همچنین گزارش شده است که دو طرف در خصوص برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان تبادل نظر کرده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، در این دیدار خواستار همکاری منطقه ای به خصوص میان دو کشور برای تقویت “امنیت و آرامش” در افغانستان شد.

او گفت: “حضور آمریکا و بیگانگان در منطقه نه تنها امنیت ساز نیست بلکه خودشان مشکل‌زا هستند و کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان با همکاری یکدیگر می‌توانند زمینه تعامل اقوام و گروه‌های فعال در افغانستان را برای ایجاد امنیت و آرامش در این کشور فراهم کنند تا آنها بتوانند سرنوشت خودشان را رقم بزنند.”

وزیر خارجه پاکستان پس از دیدارهای کوتاهی از چند کشور منطقه به ایران سفر کرده است. قریشی پیش از ایران با قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، دیدار کرده بود.

در این دیدار آقای قریشی و مقامات ترکمنستان تحولات اخیر در افغانستان را بررسی کردند. به گفته آنها وضعیت افغانستان مستقیما بر امنیت و اقتصاد دو کشور تأثیر خواهد داشت.

تحولات اخیر افغانستان نیز محور گفت‌وگوهای آقای قریشی با مقامات این دو کشور بوده است.

تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان با افغانستان بیش از ۲۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند. طولانی‌ترین مرز را تاجیکستان با افغانستان دارد که نزدیک ۱۴۰۰ کیلومتر است. ازبکستان ۱۴۴ کیلومتر و ترکمنستان ۸۰۰ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارند. ایران نیز صدها کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

بنا به‌گزارش‌ها، تاجیکستان بعد از به قدرت طالبان تاکنون تماسی با آنها نداشته است. این در حالیست که مقامات ازبکستان و ترکمنستان و ایران در چندین مورد با نمایندگان طالبان مذاکره کردند. پاکستان نیز ارتباط‌های نزدیکی با طالبان دارد و بسیاری از رهبران طالبان در پاکستان اقامت دارند.

دیدار آقای قریشی از کشورهای همسایه افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که ده روز پیش طالبان قدرت در این کشور را به دست گرفت و اکنون به جز ولایت پنجشیر، همه مناطق دیگر افغانستان عملا در کنترل گروه طالبان است.

شکل جدید دولت تازه حاکم در افغانستان هنوز مشخص نیست اگرچه ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که دولت افغانستان “اسلامی” خواهد بود.

همزمان گفتگوها بین رهبران طالبان و برخی دیگر از رهبران سیاسی افغانستان در جریان است. تلاشها در این گفت و گوها بر سر “ایجاد دولتی فراگیر” است.