شایعات در مورد مرگ مریم رجوی بر اثر ابتلا به کرونا/پشت پرده انتشار خبر درگذشت مریم رجوی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در کمتر از ۴۸ ساعت گذشته شایعه ای در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که از مرگ مریم رجوی رهبر مجاهدین خلق در اثر ابتلا به کرونا خبر می دهد.

برخی حساب های توییتری خبر می دهند که مدتی از مرگ مریم رجوی گذشته و سازمان مجاهدین خلق تنها به خاطر ترس از توبه افراد درون سازمان و احتمال بازگشتشان به ایران این خبر را مخفی نگه داشته اند. این خبر در حالی است که سال هاست مسعود رجوی ، شوهر وی و رهبر قبلی این گروه در انظار عمومی ظاهر نشده و بسیاری او را مرده می دانند.
مریم رجوی با نام اصلی مریم قجر عضدانلو به همراه مسعود رجوی رهبری سازمان مجاهدین خلق را بر عهده دارند. وی فارغ التحصیل رشته متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف است و اکنون در فرانسه اقامت دارد. رجوی به واسطه برادر و خواهرش، محمود و نرگس، در سال های پیش از انقلاب به مجاهدین خلق پیوست. خواهر او در سال ۱۳۵۰ توسط ساواک دستگیر و اعدام شد.

مریم رجوی که از نوجوانی به مجاهدین خلق پیوسته بود در سال ۱۳۵۹ به عنوان یکی از کاندیداهای حوزه انتخابی تهران انتخاب شده و پس از برکناری بنی صدر، فعالیت های مسلحانه مجاهدین خلق و دستگیری اعضای این گروه، در سال ۱۳۶۲ ابتدا به آلمان و سپس فرانسه رفت. او در سال ۱۳۶۳ به عنوان رهبر همردیف سازمان انتخاب شده و دو سال بعد مسئولیت حملات به جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفت و همین موضوع باعث شد برخی به او لقب ملکه ترور بدهند.
 
لازم به ذکر است که مریم رجوی در مرداد سال ۱۳۶۷ فرماندهی عملیات موسوم به فروغ جاویدان را بر عهده داشت که با شکست سنگین نیروهای مجاهدین و کشته شدن بسیاری از اعضای این گروه در مناطق غربی کشور همراه بود. از سال ۱۳۷۲ مریم رجوی عنوان رییس جمهور منتخب مقاومت را یدک می کشد.
 
مریم رجوی یک بار در سال ۱۳۸۲ در فرانسه دستگیر و بعد از مدتی آزاد شد. نکته جنجالی دیگر در موردرهبر فعلی مجاهدین خلق این است که وی قبلا و در سال ۱۳۵۸ با مهدی ابریشمچی از رهبران مجاهدین ازدواج کرده بود اما در سال ۱۳۶۴ از وی جدا شده و با مسعود رجوی ازدواج کرد.

مسعود رجوی قبل از این نیز دو بار ازدواج کرده بود که بار اول با اشرف ربیعی و بار دوم آن با فیروزه دختر بنی صدر بود. ازدواج با مریم رجوی از سوی مسعود رجوی «انقلاب ایدئولوژیک» نامیده شد که با واکنش های بسیاری مواجه گردید زیرا ابریشمچی در عمل وادار شد همسرش را طلاق دهد تا مسعود رجوی بتواند با وی ازدواج کند. با تمام شایعات و ابهاماتی که در ساختار سازمانی مجاهدین وجود دارد هنوز هیچ مقام یا رسانه رسمی مرگ مریم رجوی را تایید نکرده است

ایسنا در همین رابطه نوشت : مجاهدین خلق در آستانه تجمع سالیانه خود به منظور پوشش خلاء‌های هویتی و رسانه‌ای، پروژه مرده‌انگاری مریم قجر (مریم رجوی) را کلید زدند.
 
به گزارش ایسنا، در این پروژه مجاهدین خلق با ارسال ایمیل به برخی از سایت‌ها، خبر مرگ مریم رجوی همسر شرعی مهدی ابریشم‌چی را اعلام کردند تا بتوانند با پخش این خبرو سخنرانی وی در مراسم ۲۷ تیرماه از پروپاگاندای رسانه‌ای برخوردار شوند.
 
این پروژه عاریه گرفته شده از الگوی نخ نما شده تیم رسانه‌ای رهبر کره شمالی است.
 
بر اساس اطلاعات واصله، در مراسم ۲۷ تیرماه مقرر شده است مریم قجر سخنرانی دیکته شده‌ای را برای روحیه‌بخشی به عناصر منفعل و بریده فرقه ارائه کند و برای نشان داده نشدن چهره پیر و فرتوت اعضای مجاهدین کلاه، لباس و ماسک سفید به همراه عینک آفتابی استفاده خواهد شد و شعار اصلی تجمع «ایران-مریم» و «مریم-ایران» خواهد بود.