شبکه‌های اجتماعی در برزیل هم محدود می‌شود/ بولسنارو: هدفم از وضع این دستور حفظ «آزادی بیان» است!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامژائیر بولسنارو، رئیس‌جمهور برزیل، می‌گوید بنا دارد با صدور فرمانی اجرایی که روز دوشنبه آن را امضاء کرد قدرت شبکه‌های اجتماعی بزرگ چون فیسبوک و توییتر برای کنترل و حذف حساب‌های کاربری را محدود کند.

آقای بولسنارو که به علت عقاید راست‌گرایانه و مناقشه‌برانگیز خود بارها با دونالد ترامپ، همتای سابق خود در آمریکا، مقایسه شده است می‌گوید هدفش از وضع این دستور حفظ «آزادی بیان» است.

اما منتقدان او می‌گویند این پاسخی است که آقای بولسنارو به حذف اظهارنظرهایش از فیسبوک و توییتر درباره کرونا داده است.

در یک سال و نیم گذشته دو غول شبکه‌های اجتماعی – فیسبوک و توییتر – چندین پست منتشر شده در حساب‌های کاربری آقای بولسنارو را به علت آنچه «اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده» درباره ویروس کرونا خوانده شد، حذف کرده‌اند.

آقای بولسنارو بارها بر خلاف نظریات علمی و شواهد موجود درباره ویروس کرونا سخن گفته است.

با این حال، دفتر رئیس جمهوری برزیل، روز دوشنبه، ششم سپتامبر، اعلام کرد که هدف از فرمان جدید آقای بولسنارو شفاف‌سازی قدرت شبکه‌های اجتماعی و نظارت آنها بر محتوای منتشر شده بروی این پلتفرم‌ها است.

در متن این فرمان آمده که شبکه‌های اجتماعی بزرگ پیش از حذف محتوا یا مسدود کردن یک حساب کاربری، باید «علت و انگیزه» خود برای چنین اقداماتی را تصریح کنند.

با وجود این، هنوز جزییات نحوه اجرای این فرمان آشکار نیست.

این فرمان تنها ساعاتی پیش از تظاهرات حامیان آقای بولسنارو صادر شد که قرار است در نقاط مختلف برزیل برگزار شود.

تظاهرات حامیان آقای بولسنارو با هدف اعتراض به کنگره و دادگاه عالی برزیل صورت می‌گیرد که ماه گذشته نام رئیس‌جمهوری را به فهرست کسانی افزودند که به علت اشاعه اطلاعات نادرست، از سوی نهادهای قضایی مورد تحقیق قرار خواهند گرفت.

منتقدان آقای بولسنارو می‌گویند همزمانی برگزاری این تظاهرات با روز استقلال برزیل، تهدیدی است علیه دموکراسی در این کشور.

در ماه ژوئیه گذشته یوتیوب حدود ۱۵ ویدیو آقای بولسنارو را به علت «اشاعه اطلاعات نادرست» درباره کرونا حذف کرد.

بعضی از این ویدیوها حاوی مطالبی درباره توصیه به استفاده داروی هیدروکلروکین – داروی مالاریا – و داروی ایورمستین که یک داروی ضدانگل است برای درمان و مبارزه با ویروس کرونا بود. هیچ کدام از این دو دارو از سوی مراجع علمی و تحقیقاتی به عنوان داروی موثر بر کووید-۱۹ شناخته نشده‌اند.

سال گذشته هم فیسبوک در پی حکم دادگاه عالی برزیل حساب کاربری چندین نفر از اعضای حلقه نزدیک به آقای بولسنارو را مسدود کرد چرا که بنا بر حکم دادگاه عالی، این افراد در حال اشاعه اطلاعات جعلی درباره قضات فدرال بودند.

از آن هنگام آقای بولسنارو هواداران خود را تشویق به استفاده از شبکه‌های اجتماعی دیگر چون تلگرام و پارلر کرده است که این دومی در آمریکا پایگاهی برای گروه‌های راست‌گرای افراطی معرفی می‌شود.