شبکه قاچاق مورد حمایت سپاه تحریم شد؛ ‌این شبکه با همکاری سپاه، میلیون‌ها دلار درآمد دارد/ پول‌ها از طریق شبکه پیچیده‌ای به دست شورشیان حوثی می‌رسد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآمریکا روز پنجشنبه ۲۰ خرداد چندین عضو یک شبکه قاچاق را که می‌گوید میلیون‌ها دلار برای شورشیان حوثی یمن تهیه می‌کند تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این شبکه قاچاق در همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران از طریق معامله و فروش کالاهای اساسی مثل مواد نفتی محصول ایران، ده‌ها میلیون دلار درآمد دارد و بخش عمده این پول از طریق شبکه پیچیده‌ای از واسطه‌ها، از جمله صرافی‌ها در چندین کشور گوناگون به دست شورشیان حوثی می‌رسد. »

به گزارش خبرگزاری رویترز، در چارچوب این اقدام آمریکا دو شهروند یمنی، دو شهروند سوری، یک شهروند اماراتی، یک شهروند سومالی، یک شهروند هندی و چندین صرافی و موسسه مالی در دوبی، استانبول و صنعا که توسط شورشیان حوثی کنترل می‌شود مورد تحریم قرار می‌گیرند.

طبق قانون تحریم‌های ضد تروریستی آمریکا، اموال و دارایی‌های این دوازده فرد حقیقی و حقوقی در آمریکا مسدود و معامله شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی با آن‌ها ممنوع می‌شود. موسسات مالی غیر آمریکایی نیز در صورت معامله با این افراد ممکن است در فهرست تحریم‌های واشنگتن قرار بگیرند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود گفت بخشی از این پول برای «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده» نیروی قدس در سایر کشورهای منطقه از جمله کمک به حزب الله لبنان هزینه می‌شود.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، هدایت این شبکه قاچاق بر عهده یک شهروند یمنی ساکن ایران به نام سید احمد محمد الجمال است که کالاهایی نظیر محصولات نفتی ایران را به مشتریان در کشورهای گوناگون خاورمیانه، آسیا و آفریقا می‌فروشد.

آمریکا با آغاز دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن اقدامات دیپلماتیک برای رسیدن به توافق بین شورشیان حوثی و دولت یمن به همراه حامیان نظامی این دولت در ریاض را افزایش داد و فرستاده ویژه‌ای برای این کشور تعیین کرد تا در همکاری با سازمان ملل زمینه برقراری آتش‌بس و کاهش بحران بشری در این کشور را فراهم کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه باری دیگر از شورشیان حوثی خواست آتش‌بس سراسری را پذیرفته و مذاکره برای پایان دادن به جنگ هفت ساله در یمن را از سر بگیرند. او در بیانیه‌ای گفت: «آمریکا برای پیشبرد این اهداف به اعمال فشار بر حوثی‌ها از جمله تحریم‌های هدفمند ادامه خواهد داد. »