شرط شهردار تهران برای پس گرفتن شکایت از معترضان آبان ۹۸: خسارت‌ها جبران شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ شهردار تهران برای نخستین بار تأیید کرد که شهرداری شاکی برخی از معترضان بازداشت‌شده اعتراض‌های آبان ۹۸ است. سخنان حناچی درباره شرط پس گرفتن شکایت از معترضان بازداشتی با انتقادهای فراوانی روبرو شده است.

پرویز حناچی شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت در اتاق وب‌سایت خبری انتخاب در کلاب‌هاوس ادامه بازداشت شماری از معترضان آبان ماه ۹۸ به دلیل شکایت شهرداری تهران از آنها را تائید کرد.

پیش از این خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر این که شهردار تهران به درخواست وکیلان و بستگان برخی از بازداشت‌شدگان برای پس گرفتن شکایت شهرداری از معترضان بازداشتی پاسخ مثبت نداده است.

به گزارش انتخاب، حناچی با بیان این که شهرداری از تعدادی از معترضانی که به اموال عمومی صدمه زده‌اند شکایت کرده گفته است: «اگر جبران خسارت صورت گرفته باشد، شهرداری شکایت خودش را پس می‌گیرد؛ مثلا ماشین‌های شهرداری را آتش زده بودند؛ خب هیچ قانونی اجازه این کار را نمی‌دهد؛ اگر جبران خسارت کنند، شکایت را پس می‌گیریم.»

شهردار تهران در عین حال گفته است که واحد حقوقی شهرداری تهران از عیسی شریفی، معاون سابق محمدباقر قالیباف و متهم یک پرونده فساد مالی شکایتی نکرده بلکه از شرکتی شکایت کرده که شریفی یکی از صاحبان امضای آن بوده است.

درخواست خسارت از معترضان به بی‌کفایتی مسئولان

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به سخنان حناچی در یک پیام توئیتری خطاب به او نوشت: «اگرچند نفر توان پرداخت خسارتی که صدها نفر بخاطر اعتراض به بی‌کفایتی مسئولین زده‌اند را داشتند نیازی به رضایت شما نبود.»

تا کنون شهرداری تهران مدرک و شواهدی در تائید ادعای خود مبنی بر تخریب اموال عمومی و به آتش کشیده شدن خودروهای شهرداری در حرکت‌های اعتراضی سال ۹۸ منتشر نکرده است.

حرکت‌های اعتراضی آبان ماه ۹۸ در پی افزایش ناگهانی و شدید بهای سوخت آغاز شد اما بلافاصله به اعتراض‌های سیاسی گسترده علیه کلیت حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شد.

نهادهای امنیتی و وزارت کشور جمهوری اسلامی تائید کرده‌اند که تظاهرات اعتراضی تقریبا در تمام استان‌های ایران شکل گرفته بود.

در تصویرها و ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شد موارد زیادی از دخالت مستقیم نیروهای امنیتی و افراد موسوم به لباس شخصی‌ها در به آتش کشیدن و تخریب خودرو و ساختمان‌های حکومتی قابل مشاهده است.

ادامه پنهانکاری درباره ابعاد سرکوب معترضان

تا کنون درباره تعداد دقیق بازداشت‌شدگان، قربانیان و مجروح‌شدگان اعتراض‌های آبان هیچ گزارش کامل و باورپذیری از سوی منابع رسمی منتشر نشده است.

وزارت کشور و نیروی انتظامی شمار قربانیان را حدود ۲۲۵ نفر اعلام کرده‌اند و خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام وزارت کشور که نامشان فاش نشده این تعداد را تا هزار و ۵۰۰ نفر گزارش کرده است.

سرکوب خونین معترضان آبان ماه با اعتراض‌های گسترده بین‌المللی روبرو شد، اما بسیاری از شخصیت‌های جناح موسوم به اصلاح‌طلبان حکومت جمهوری اسلامی نه تنها این سرکوب را محکوم نکردند که معترضان را “اغتشاش‌گر” خواندند.

یکی از شعارهای حرکت‌های اعتراضی سه سال اخیر شعار “اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا” بوده که بی‌اعتمادی شهروندان به همه کارگزاران حکومتی از هر دو جناح را آشکار می‌کند.