شروط تعامل محدود اروپا با طالبان: حفظ حقوق زنان، پایبندی به حاکمیت قانون و ممانعت از فعالیت‌ گروه‌های تروریستی.

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماعضای اتحادیه اروپا در نشست مشورتی خود در اسلوونی بر سر تعامل محدود با رهبران تازه افغانستان به توافق دست یافته‌اند. جوزب بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اعلام کرد که طالبان باید حقوق بشر، حقوق زنان، حاکمیت قانون، آزادی رسانه‌ها و دسترسی مردم به کمک‌های بشردوستانه را تامین کند و تضمین دهد که افغانستان دوباره به پایگاه گروه‌های تروریستی بین‌المللی تبدیل نشود.

بورل به لزوم گفت‌وگو با دولت جدید افغانستان اشاره کرد اما افزود که این به معنای به رسمیت شناختن طالبان از نظر سیاسی نیست. او تاکید کرد که اگر وضعیت امنیتی کابل اجازه دهد، کشورهای اتحادیه می‌خواهند مرکز دیپلماتیک مشترکی در محل داشته باشند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای برقراری تماس‌های دیپلماتیک با طالبان و ارائه کمک‌های بیشتر به افغانستان، شروطی چون حق سفر آزادانه اتباع خارجی و شهروندان محلی و رعایت حقوق زنان را تعیین کرده‌اند.

هماهنگی با سازمان ملل

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پس از رایزنی‌های اسلوونی در باره افغانستان، تصریح کرد که برلین فعلا هیچ پرداخت مستقیمی به طالبان نخواهد داشت و کمک‌های لازم صرفا بر اساس مجوز و صلاحدید سازمان ملل انجام خواهند گرفت.

کمک‌های عمرانی آلمان به افغانستان با روی کار آمدن طالبان معلق ‌شده‌اند. ماس قبلا وعده داده بود که در صورت برآورده شدن شروط، تعهد برلین مبنی بر پرداخت سالانه ۴۳۰ میلیون یورو به کابل برای یک دوره پنج ساله دوباره به جریان می‌افتد.

وزیر خارجه آلمان در عین حال از طالبان “تضمین امنیتی” خواسته تا بتوان شهروندانی را که به دلیل شرایط آشفته فرودگاه کابل امکان خروج نیافته‌اند، ساماندهی کرد.

صدراعظم آلمان پیش‌تر گفته که تا ۴۰هزار شهروند افغان باید به این کشور منتقل شوند.

دولت فدرال فهرستی از هزاران افغانستانی دارد که با نیروهای آلمانی در تماس بوده‌اند و در خطر هستند. در این میان خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی طالبان در کابل گزارش داد که دولت جدید افغانستان روز شنبه، ۱۳ اردیبهشت (چهارم سپتامبر) معرفی می‌شود. پیشتر گفته شده بود که این دولت روز جمعه مشخص می‌شود.

منابع نزدیک به طالبان گفته‌اند، ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان رییس آینده دولت این گروه در افغانستان خواهد بود.