شروط پمپئو قبل از صدور ویزای ظریف/ آیا وزرای خارجه ایران و آمریکا دیدار خواهند کرد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب اعلام کرد به محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران ویزا داده تا برای شرکت در نشست سازمان ملل به نیویورک سفر کند، اما تحرکات او را به شدت محدود کرده است.

پمپئو در یک مصاحبه تلفنی به واشنگتن پست گفته ظریف و هیات همراه او تنها اجازه دارند بین مقر سازمان ملل و دفتر نمایندگی ایران تا محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل که شش بلوک با هم فاصله دارند، تردد کنند. او گفته دیپلمات‌های آمریکایی هیچ جایی در تهران ندارند و ما هم دلیلی نمی‌بینیم به دیپلمات‌های ایرانی اجازه بدهیم آزادنه در نیویورک رفت و آمد داشته باشند.

 اینکه ما به ظریف و هیات همراه او تمام حقوقی که در توافق مقر سازمان ملل وجود دارد را بدهیم کاملا مناسب است و لازم نیست حقوق بیشتری برای آن‌ها قائل باشیم. به گزارش رویداد۲۴ محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای شرکت در شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل که یک نشست در سطح وزرای کشور‌های عضو سازمان است به نیویورک سفر کرده است.

ویزای او توسط سفارت آمریکا در برن سوییس تنها یک روز قبل از عزیمت او به نیویورک صادر شد. دولت ترامپ قصد داشت ظریف را تحت تحریم قرار داد، اما ظریف اعلام کرد هیچ دارایی‌ای خارج از ایران ندارد. استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا روز ۲۴ ژوئن گفته بود ظرف یک هفته ظریف را تحت تحریم قرار خواهند داد. آمریکا توافقی با سازمان ملل امضا کرده که بر پایه آن موظف است برای همه دیپلمات‌های خارجی که به منظور شرکت در مراسم سازمان ملل که قصد سفر به نیویورک دارند، ویزا صادر کند. 

به گفته بسیاری از رسانه‌های آمریکایی، تحریم ظریف هرگونه تلاش برای باز شدن دوباره باب مذاکرات میان ایران و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای را که ترامپ از آن خارج شده با پیچیدگی مواجه کرده است. ظریف قرار است در تینک تنک‌های (اتاق فکر) نیویورک شرکت کند و با روزنامه نگاران دیدار داشته باشد و محدودیت تردد او در نیویورک به این معناست که خبرنگاران و باید برای دیدن او به مقر سازمان ملل بیایند. پمپئو در توضیح این اعمال محدودیت گفته ظریف از این فرصت برای بسط ایده‌های غلط خود استفاده می‌کند. او گفته: ظریف از آزادی در آمریکا استفاده می‌کند و با سفر به آمریکا پروپاگاندای مخرب خود را بسط می‌دهد.

او کسی است که از رژیمی حمایت می‌کند که مخالفان سیاسی را به زندان می‌اندازد و با زنان به طرز وحشتناکی رفتار می‌کند. او زبان حکومت دینی است و آزادی رسانه را محدود کرده است. پمپئو گفته هر پیشنهادی که از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به او بشود را قبول می‌کند؛ همانطور که ظریف در تلویزیون آمریکا حضور پیدا کرده است. وزیر خارجه آمریکا گفته اگر صدا و سیمای ایران او را دعوت کند، به همه ایرانی‌ها خواهد گفت که آمریکا عمیقا نگران آنهاست!

و از مردم ایران حمایت می‌کند و اینکه می‌داند که حکومت در مسیر منافعشان قدم بر نمی‌دارد. پمپئو به این سوال خبرنگار واشنگتن پست که آیا خودش یا هر شخص دیگری در دولت آمریکا قرار است با ظریف گفت‌وگویی در سازمان ملل داشته باشند یا خیر، سر باز زد. تنش ایران و آمریکا در دو ماه گذشته به شدت بالا رفته است. این تنش‌ها از زمان آغاز تحریم‌های نقتی ایران شدت گرفته و ایران برای مقابله با این تحریم‌ها میزان اورانیوم غنی شده انبارهایش را افزایش داد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی و حسن روحانی رئیس جمهور نیز این خبر را تایید کرده‌اند و گفته‌اند در شصت روز دیگر این میزان بالاتر خواهد رفت. 

ترامپ و پمپئو هر دو می‌گویند خواستار مذاکره با ایران بدون پیش شرطند. حسن روحانی رییس جمهور ایران روز یکشنبه اعلام کرد در صورتی که آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند وارد مذاکره با آمریکا خواهد شد. پمپئو درخواست روحانی را رد کرد و گفت مشابه همین پیشنهاد را به دولت جان اف کندی و باراک اوباما نیز داده بودید. او گفته بود: ترامپ تصمیم نهایی را می‌گیرد، اما این مسیری که پیشنهاد دادید همان مسیری است که در دولت‌های گذشته طی کردید و به توافق هسته‌ای برجام رسیدید.

توافقی که به نظر دولت، برای شخص ترامپ و من یک توافق فاجعه است. به گزارش رویداد۲۴ خبرگزاری رویترز نیز در آستانه سفر ظریف به نیویورک با اشاره به غیرعادی بودن تحریم ظریف، به نقل از یک منبع آمریکایی نوشت، آمریکا به خاطر بسته نشدن در‌های دیپلماسی تصمیمش برای تحریم وزیر خارجه ایران را فعلا متوقف کرده است. این منبع آگاه به رویترز گفته پمپئو با قرار دادن نام ظریف در لیست سیاه مخالف بوده و معتقد است این جریمه لزوما کمکی به ما نمی‌کند. بسیاری این اظهارات را حمل بر احتمال دیدار دیپلماتیک میان ظریف و پمپئو کرده‌اند و همین مساله واکنش عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران را در پی داشت که گفت: خبرهای مربوط به دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا جعلی است.


موسوی به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره محدودیت ظریف در جریان سفر به نیویورک اشاره کرده و گفته پمپئو اعتراف کرد که نگران تاثیرگذاری سفر‌های کاری وزیر امور خارجه بر افکار عمومی آمریکا و جهان است. موسوی همچنین گفته اعمال محدودیت حضور در برخی خیابان‌های نیویورک تاثیری در برنامه‌های کاری ظریف ندارد. او معمولاً در مقر سازمان ملل متحد، نمایندگی دائم ایران و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در رفت و آمد است و همه دیدارها، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایش را در همین مکان‌ها انجام می‌دهد.