شرکت استرالیا در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماسترالیا به ائتلاف دریایی آمریکا می پیوندد

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در یک نشست مطبوعاتی مشترک گفت: در ائتلاف دریایی آمریکا به منظور تأمین دریانوردی بین المللی در تنگه هرمز و خلیج فارس شرکت خواهیم کرد.

وی این سخنان را در حضور لیندا رینولدز وزیر دفاع و آنگوس کمپل رئیس نیروهای دفاعی استرالیا در پارلمان فدرال کانبرا بر زبان آورده و گفت

وظیفه استرالیا در این ائتلاف محافظت از راههای حمل و نقل است و با هواپیماهای نظارتی و کشتی های جنگی از آنها پشتیبانی خواهیم کرد. این مشارکت در راستای منافع ملی استرالیا است. اختلال در حمل و نقل می تواند تهدیدی برای اقتصاد ما باشد.

گفتنی است در ماه ژوئن دو نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی تنگه هرمز دچار حریق شدند. آمریکا و پس از آن انگلستان اعلام کردند مستنداتی دارند که ایران عامل این حمله است. وزیر تجارت ژاپن نیز اعلام کرد این نفتکش ها حامل محموله های مرتبط با این کشور بوده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) نیز ویدئویی از یک قایق گشتی متعلق به سپاه پاسداران ایران منتشر کرده و ادعا کرد که این قایق در دریای عمان در حال جمع آوری مین‌های منفجر نشده در نزدیکی یکی از نفت‌کش های مورد هدف قرار گرفته بود.

آمریکا در اوایل ماه مه “برای مقابله با تهدیدات ایران” ناو هواپیمابر جنگی “یواس‌اس آبراهام لینکلن” را به همراه چهار فروند جنگنده بمب‌افکن بی-۵۲ به منطقه اعزام کرد. 
آمریکا در تاریخ ۱۸ جولای یک فروند پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرد.

منطقه خودمختار جبل‌الطارق وابسته به دولت بریتانیا در ۴ ژوئیه جاری یک نفت‌کش با نام «گریس-۱» ایران را به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرد.

در همین حال نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در تاریخ ۱۹ ژوئیه نفتکش «Steno Impero» انگلستان را در تنگه هرمز توقیف کرد. تهران دلیل این اقدام را عدم رعایت قوانین بین‌المللی دریایی توسط نفتکش مذکور در تنگه هرمز اعلام کرده است.