شرکت اپل و تحریم؟ / این متن را به نمایندگان مجلس برسانید

نصرت الله محمودزاده

وقتی طرح دوفوریتی تحریم اپل در مجلس مطرح شد، با کندوکاوی به پسربچه‌‌ای رسیدم که با یک سیب گاززده وارد کسب و کار شد و چندی بعد، شرکت قدر اپل در دنیای کامپیوتر سر بلند کرد.
شاید استیو جابز تجسم کامل رویای آمریکایی باشد. نوجوانی که در گاراژ خانه‌شان، صنعت کامپیوتر را متحول کرد.کسی باور نمی‌کرد دارایی این شرکت در سال ۲۰۱۸ به ۳۶۶میلیارد، سود خالص آن ۵۹میلیارد و درآمد آن ۲۶۵میلیارد دلار، یعنی ۴ برابر درآمد نفت کشور ما بشود.
از طرفی؛ اوایل سال ۱۳۷۳ هجوم ثبت‌نام سیم‌کارت و تلفن همراه شروع شد.
درست در همان سالها بود که تبلیغ صایران سازمان صنایع دفاع، «هر روز بهتر از دیروز» گوش فلک را کر می‌کرد. هر چه تعرفه واردات را بالا بردند، قاچاق موبایل رونق گرفت و هر روزمان بدتر از دیروز شد. صایران صنایع دفاع هم به جای موبایل به سمت موشک بالستیک رفت.
مجلسی‌ها، بیایید به جای تحریم اپل، که هیچ نماینده رسمی در ایران ندارد و مردم مثل شما مسئولین به صورت خودجوش از اپل استفاده می‌کنند، پرونده عدم توفیق ما در ساخت موبایل را از بایگانی غفلت بیرون بکشید. مگر چند درصد از فروش ۲۵۰میلیارد دلاری اپل سهم ایران است؟
جابز هر صبح در آینه از خود می‌پرسید: «اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام باشد، باز هم این کاری را که امروز می‌خواهم بکنم، می‌کردم؟»
جابز از سال ۱۹۹۷ تا زمان مرگش در اثر سرطان، با دستمزد یک دلار در سال در سمت مدیرعامل برای اپل کار می‌کرد و هیچ پاداشی هم به او تعلق نگرفت.
نمایندگان محترم؛ بیایید سخنان به یادماندنی جابز را به جای تحریم اپل تصویب کنید.

  • شغل شما قرار است بخش عمده‌ای از زندگی‌تان باشد. فقط هنگامی از شغلتان احساس رضایت می‌کنید که باور داشته باشید کار بزرگی انجام می‌دهید. تنها راه موفقیت در کارهای بزرگ این است که آن‌ها را با عشق انجام دهید. چیزهایی که به قلب و روح انسان مربوطند، همیشه راه خود را پیدا می‌کنند. عجله نکنید؛ روزی راه درست زندگی‌تان را پیدا می‌کنید.
  • همه‌ی ما باید در زندگی فوق‌العاده باشیم؛ چراکه این زندگی ما است. زندگی کوتاه است و مرگ فرا می‌رسد. پس بهتر است کاری را انجام دهیم که ارزش زندگی‌ را داشته باشد.
  • «تمرکز و سادگی» مانتراهای من بوده‌اند. سادگی می‌تواند سخت‌تر از پیچیدگی باشد. برای سخت کار کردن باید ذهنتان را پاک‌ کنید تا مسائل برایتان ساده شوند.
  • من فکر می‌کنم باید در پی کاری فوق‌العاده‌تر باشید، نه اینکه در آن ساکن شوید.
  • کیفیت بسیار مهم‌تر و بهتر از کمیت است.
  • آنچه یک رهبر را از یک پیرو متمایز می‌کند، خلاقیت و نوآوری است.
    آیا این منشور استیو‌جابز برازنده سال «رونق تولید» نیست؟