شرکت چینی سینوفارم می‌گوید سالانه ظرفیت تولید بیش از پنج میلیارد دُز واکسن کرونا را دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_شرکت داروسازی «سینوفارم» چین اعلام کرد که قادر است بیش از یک میلیارد دُز واکسن کرونا تا نیمه دوم سال جاری میلادی به دیگر نقاط جهان عرضه کند.

جینگژن لیو، رئیس سینوفارم، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد در نشست مجمع جهانی بهداشت گفت که ظرفیت تولید سالانه واکسن کرونا توسط این شرکت دارویی «بیش از پنج میلیارد دز» است.

با این حال، او از ارائه جزئیات درباره این‌که شرکت سینوفارم در تامین واکسن کرونای مورد نیاز طرح جهانی تهیه واکسن برای کشورهای عمدتا فقیر موسوم به «کوواکس» چقدر سهم خواهد داشت، خودداری کرد.

رئیس شرکت سینوفارم همچنین از طرح این شرکت داروسازی برای تولید دز سوم واکسن کرونا که در مراحل اولیه آزمایش بالینی است، خبر داد.

دولت چین تاکنون صدها میلیون دز از واکسن‌های «سینوفارم» و «سینوواک» را در آن کشور تزریق و به کشورهای دیگر به خصوص در آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا صادر کرده است.

سازمان بهداشت جهانی روز ۱۱ خرداد واکسن چینی «سینوواک» را نیز برای مصارف اضطراری تایید کرد. این دومین واکسن چینی ویروس کروناست که تجویز آن از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید می‌شود.

چین حدود چهار ماه پیش وعده داد که ده میلیون دز واکسن به طرح کوواکس اهدا خواهد کرد.

سینوفارم تاکنون بیش از ۶۵ میلیون دز واکسن تولید کرده است. در میان کشورهای خارجی، امارات به صورت گسترده‌ای از این واکسن برای واکسیناسیون شهروندان خود استفاده کرده است و می‌گوید در موارد «نادری» نیاز به تزریق سومین دز جهت ایجاد ایمنی لازم در برابر ویروس کرونا نیاز است.