شعارهای اعتراضات دی‌ ۹۸؛ از «سپاه بی‌کفایت»‌ تا «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا»

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر دومین روز از تجمع‌های اعتراضی مردم ایران که در واکنش به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران صورت گرفت، شعارهای تازه‌ای به گوش می‌رسد که به طور عمده علیه حکومت جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران است.

در اعتراض‌های اخیر، شعارها علیه سپاه پاسداران در این تجمعات گسترده‌تر و متنوع‌تر شده است. «بسیجی بی‌غیرت، عامل فقر ملت»، «سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»، «سپاه بی‌کفایت، عامل قتل ملت»، «حکومت سپاهی، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» و …، از جمله شعارهایی بود که سپاه پاسداران را هدف گرفته بود.

در مشهد برخی از معترضان شعار دادند: «حکومت سپاهی، داعش ما شمایی» و برخی دیگر گفتند ««توپ، تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «نخبه‌هامون را کشتند، به جاش آخوند گذاشتند».

مقایسه جمهوری اسلامی با داعش در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی خود را نابودکننده داعش و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، را «قهرمان» مبارزه با داعش معرفی می‌کند.

شعار «سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله» هم از شعارهایی بود که در روزهای اخیر شنیده شد. سر دادن چنین شعارهایی چند روز پس از کشته‌شدن سلیمانی و تشییع جنازه پرجمعیتی که برگزار شد، با خشم رسانه‌های حکومت مواجه شد.

شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای»، «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» که به وجه مشترک اغلب اعتراض‌ها در ایران تبدیل شده است در دو روز اخیر نیز شنیده شد.

با این حال درخواست‌های مکرر استعفای رهبر جمهوری اسلامی با شعار «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا» که پیش از این توسط برخی فعالان سیاسی مطرح شد و اکنون در خیابان توسط مردم عادی فریاد زده می‌شود، وجهی تازه داشت.

شعار «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» در اعتراض‌های آبان ۹۸ هم به کرات شنیده می‌شد. در این میان شعار تازه «۱۵۰۰ نفر، کشته آبان ماست» که اشاره به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در اعتراض‌های آبان داشت نیز بین دو این رویداد پیوند برقرار گرفته بود.

علاوه بر این، شعار «به من نگو فتنه‌گر،‌ فتنه تویی ستمگر» نیز یکی از مشهورترین کلید‌واژه‌های آیت‌الله خامنه‌ای را هدف قرار گرفته است. او در دهه گذشته اغلب اعتراض‌های مردم را با واژه «فتنه» توصیف کرده است.

برخی معترضان هم جمله مشهور «غلط کردید اشتباه کردید» که آیت‌الله خامنه‌ای به دولت آمریکا درباره حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۶۷ گفته بود را این بار خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفتند.

در تجمعات دو روز اخیر یکی از مشهورترین شعارهای سال‌های اخیر هم صورتی تازه یافت. از سال ۸۸ تاکنون معترضان در خیابان شعار می‌دادند «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم». شعاری که مخاطبش معترضان بود. در روزهای اخیر اما معترضان شعار دادند «بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم»، شعاری که مخاطبش حکومت بود.

شعارهایی چون «می‌کشم، می‌کشم، آنکه برادرم کشت» که قدیمی است یا شعار «ما بچه‌های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم» نیز نمونه‌های دیگر از شعارهایی بود که خشم و نترسیدن معترضان را بازتاب می‌داد.

انقلاب ۵۷ نیز کماکان در شعارهای معترضان جریان دارد. «خطای انسانی ما، بهمن ۵۷» از تازه‌ترین شعارها بود که هم اشاره به ادعای حکومت درباره خطای انسانی درباره سرنگونی هواپیما داشت و هم اشاره بود به نارضایتی از سقوط حکومت پهلوی.

در این میان، از یک سو به روال اعتراض‌های سال‌های اخیر برخی معترضان شعار «رضا شاه، رضا شاه، روحت شاد، روحت‌ شاد» سر می‌دادند، از سوی دیگر معترضان یکی از مشهورترین شعارهای انقلابیون در سال ۵۷ علیه شاه را هم با روایتی تازه خواندند: «آخوند خائن، آواره گردی. خاک وطن را ویرانه کردی. کشتی جوانان وطن، کردی هزاران تن در کفن، مرگ بر تو، مرگ بر تو، مرگ بر تو، مرگ بر تو».

1 دیدگاه برای «شعارهای اعتراضات دی‌ ۹۸؛ از «سپاه بی‌کفایت»‌ تا «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا»»

 • دی ۲۳, ۱۳۹۸ در t ۰:۴۹ ق٫ظ
  Permalink

  Mr. President here is one Communist who supports Mullahs like all Pro-Russian Communists. Please be advised that Pro-Russian Marxists are in all Farsi Media and censor these shameless support for Mullahs
  این هم سخنی از خواهر ایرج گرگین و همسر خسرو گلسرخی

  https://news.gooya.com/2020/01/post-34104.php

  در عصر سوشال میدیا و سل فون و توئیتر و خبرنگار شهروند ، مارکسیست های روسی که ۸۰ سال است فضای اطلاعاتی ، فرهنگی ، سیاسی ، روشنفکری ، فکر سازی را با کنترل انحصاری وسایل ارتباط جمعی ، کانون های نویسندگی ، روزنامه ها ، وب سایت ها ، از طریق گماردن توده ایها و فدایی ها در راس انها ، در دو رژیم شاه و شیخ، سانسور و ترور شخصیت ، دروغ پراکنی ، تحریف ، دگر نمایی ، انحصاری در دست داشتند و دقیقا مثل رسانه های ملی در اختیار ملاهای روسی ، همه چیز را به شکل تحریف شده و دلخواه خود تحیل مردم میدادند ، یکباره مستاصل شدند . امروز جوانان ایران از رسانه ها ی دروغپرداز ، سانسورچی امریکا ستیز و روس پناه ، اطلاعات نمی گیرند ، بلکه خود انتخاب میکنند ، سند می زنند و برای هم خارج از این حلقه مزدوران روسیه و ملاهای روسی و اسد و مادورو و ارتگا و گلسرخی و اشرف و رقیه و ملیحه و فرخ و گوادلوپیست ها و سکولار خلقی ها و شونیست ها ی تجزیه طلب میفرستند .
  ببینید زن گل سرخی ، خواهر توده ای ماسک دار در تلویزیون شاه ( ایرج گرگین ) چه گونه پاچه خواری علی خامنف مخلوع ملت و حتی آخوند همکار او کروبی ، را میکند . امروز فرخ نگه دار امده بود در تلویزیون ایران اینترنشنال ، با وقاحتی کاملا مشابه خامنف میگفت ، امریکا باید از سوریه برود ! چون مردم سوریه ! امریکا را نمی خواهند . ملاها باید تا زمانیکه در اختیار ” مقاومت ” منظورش روسیه و اسد جنایت کار بود ، اشکالی ندارد باشند ، اما حالآ ( چون روسیه انها را لازم ندارد وقت بهره برداری) باید بیایند بیرون ! با بی شرمی میگفت : من هرگز از حضور نظامی هیچ کشوری ، در کشور دیگر ، هرگز حمایت نکرده ام !
  ۱)روسیه در گرجستان
  ۲)شوروی در اروپای شرقی
  ۳)روسیه در کریمه
  ۴)روسیه در شرق اوکراین
  ۵)شوروی در افغانستان تره کی
  ۶) شوروی در آذربایجان
  ۷)روسیه در سوریه
  ادم مزدور وقیح می شود . مزدور روسیه که مسلح به سلاح افیونی مارکسیسم روسی یا مارکسیسم اسلامی باشد ، کثیف ترین و وقیح ترین و خائن ترین مهره استعمار زمین و دریا و نفت و گاز و ادم خوار ویرانگری است که نامش روسیه است ( تزاری ، استالینیستی ، یا پوتینیستی ) تفاوتی ندارد .
  جوانان ایران همه این آشغالهای روسیه را با روسیه از ایران بیرون می ریزند
  ببینید کی گفتم
  همسر گلسرخی و خواهر ایرج گرگین توده ای تواب درتلویزیون شاه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.