شعارها و وعده های روسای جمهور ایران

ابوالحسن بنی صدر

بنی صدر یک سال پس از پیروزی انقلاب، یعنی بهمن ماه سال ۱۳۵۸؛ به عنوان نخستین رئیس‌جمهور با شعار «عدالت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» وارد قوه مجریه شد. ابوالحسن بنی‌صدر در پوسترهای تبلیغاتی، به عنوان کسی معرفی می‌شد که به دنبال وحدت ملی، بازسازی اقتصادی و تأمین امنیت جامعه است.

محمد علی رجایی

محمدعلی رجایی» نامزد مقام ریاست‌جمهوری در سال ۶۰ بود، در شعارهای خود از عبارت «جامعه اسلامی» استفاده کرد. وی در مراسم تنفیذ حکمش اعلام کرد به دنبال ایجاد جامعه اسلامی است

سید علی خامنه‌ای

در دوره ریاست‌جمهوری سید علی خامنه‌ای»، ایران درگیر جنگ بود و در پوسترهای تبلیغاتی وی شعار «حکومت اسلامی» به چشم می خورد. خامنه‌ای در مراسم تنفیذ خود قطع «ریشه استکبار و ضعف‌های اجتماعی و اقتصادی» را نوید داده بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی

شعار اصلی «اکبر هاشمی رفسنجانی» در انتخابات، توسعه اقتصادی بود. او می‌خواست کشاورزی و صنایع را توسعه و بازار را رونق دهد. دولت وی «سازندگی» لقب گرفت.

محمود احمدی‌نژاد

در سال ۱۳۸۴ یکی از معروف‌ترین پوسترهای انتخاباتی، پوستر معروف «محمود احمدی‌نژاد» بود که با جمله «پول نفت باید سر سفره‌های مردم دیده شود» در خیابان‌ها به چشم می‌خورد. او در پوسترهای زرد رنگ تبلیغاتی خود از شعار هوای تازه و «دولت امید» استفاده کرده بود.

محمد خاتمی

«محمد خاتمی» با شعار جامعه مدنی، قانون‌گرایی، توسعه سیاسی و نهادینه کردن آزادی در سال ۱۳۷۶ به قدرت رسید که در پی آن موجی از انتظارات سیاسی و فرهنگی در ایران به راه افتاد و جنبشی معروف به «دوم خرداد» شکل گرفت.

حسن روحانی

در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، شعارهای اقتصادی و «بهبود معیشت مردم» همچنان در صدر برنامه‌ها قرار داشت. «حسن روحانی» هم در کارزار انتخاباتی خود، وعده‌های «نجات اقتصاد»، «احیای اخلاق» و «تعامل با جهان» را مطرح کرده بود.

‌به نظر شما موفقترین رییس جمهور ایران چه کسی است؟