شماره‌گذاری بی‌سروصدای ۵۰۰۰ تاکسی فاقد استاندارد قانونی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، هیات وزیران شماره‌گذاری ۵ هزار دستگاه تاکسی گازسوز با استاندارد یورو (۴) را به تصویب رسانده است. این در حالی است که از ابتدای امسال صرفا استاندارد یورو ۵ ملاک عمل قرار گرفته است.

به گزارش شهر ما ، ماجرا از آنجا آغاز شد که بعد ازماه‌ها، ایران خودرو اعلام کرد که می‌تواند نسبت به نوسازی۵۰۰۰ تاکسی اقدام کند و بر همین اساس سازمان تاکسیرانی‌های سراسر کشور سریعا نسبت به تکمیل پرونده ومعرفی تاکسی‌های فرسوده اقدام کردند و حتی رانندگان تاکسی‌ که در لیست نوسازی قرار داشتند آخرین پرداختی‌های مالی خود را نیز انجام دادند. اما ناگهان کرونا وارد کشور شد و ورق برگشت!

شیوع کرونا سبب شد که برخی مراکز عمومی همچون مراکز شماره گذاری تعطیل شود و بر همین اساس پرونده نوسازی ۵۰۰۰ تاکسی باز نشده، بسته شد. موضوع به اینجا ختم نشد چراکه با آغاز سال ۹۹ استاندارهای خودرو طبق قانون از یورو ۴ به یورو۵ ارتقا یافت و به یکباره زمین بازی نوسازی تاکسی‌ها تغییر کرد.

با ارتقا استاندارد از یورو۴ به ۵ عملا شهرداری‌ها در یک عمل انجام شده‌ ای قرار گرفتند که نه راه پس و نه پیش داشتند، چراکه از یکسو با خودروساز تسویه کرده و عملا امکان فنی ارتقا استاندارد تاکسی‌های تولید شده از یورو ۴ به ۵ وجود نداشت و از سویی دیگر مراکز شماره گذاری اعلام کرده بودند که تنها خودرو با استاندارد یورو۵ را شماره گذاری می‌کنند‌‌!

این موضوع سبب شد که شهرداری‌ها دست به دامن وزیر کشور شوند و از او بخواهند ضمن رایزنی با وزارت صنعت و سازمان محیط زیست، زیرسبیلی این ۵۰۰۰ تاکسی یورو۴ را برخلاف قول و قرارها شماره گذاری کنند. حالا مرضیه حصاری مدیرکل دفتر حمل‌ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اعلام کرده که جلسه هیئت وزیران در هفته جاری و به دنبال پیگیری‌های مستمر، هیئت محترم وزیران طرح فوق را به تصویب رساند که هدف آن حمایت از رانندگان تاکسی برای نوسازی خودروهای فرسوده آن‌ها اعلام شده است.

وی اعلام کرد: با همکاری سازمان محترم حفاظت محیط زیست و تصویب شماره‌گذاری ۵۰۰۰ ناوگان تاکسی گازسوز با استاندارد یورو ۴ در هیئت محترم وزیران این مشکل حل شد!

حالا باید دید هیات وزیران که همیشه به جانبداری از خودروسازان مصوبه می‌دهد و حالا هم این‌بار به بهانه حمایت از نوسازی تاکسی و نبود قطعه و…. مهر تایید بر استانداردهای سطح پایین می‌زند، تا به کی می‌تواند به محیط زیست و دغدغه بهبود وضعیت هوا بی‌توجه باشد.