شمار آرای پیش از موعد آمریکا از ۸۱ میلیون گذشت / بایدن: فلوریدا آبی شود همه چیز تمام است / تلاش‌های دقیقه ۹۰ دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، شمار آرای ماخوذه در انتخابات آمریکا از ۸۱ میلیون رای پیش از موعد عبور کرد و رکورد جدیدی را در تاریخ انتخابات این کشور به ثبت رساند.

به گزارش ایرنا، برابر آخرین اعلام تارنمای پروژه انتخابات، تا شامگاه پنج‌شنبه ۸۱ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۴۷۳ نفر آرای خود را به صندوق ریخته‌اند که ۲۸ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۸۲۶ نفر آن رای حضوری و ۵۲ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۶۴۷ رای هم از طریق پست ارسال شده است.

هنوز ۳۷ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۸۴۸ برگه رای پستی بازنگشته است.

در ایالت‌هایی که بر اساس گرایش حزبی ثبت نام انجام شده است، تاکنون ۱۸ میلیون و ۳۱۴ هزار و ۶۱۶ نفر طرفدار دموکرات، ۱۱ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۲۰۱ نفر جمهوریخواه و ۸ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۱۹۹ نفر هم غیرحزبی آرای خود را به صندوق‌ها ریخته‌اند.

آرای ماخوذه در ایالت‌های نبرد انتخاباتی هم تاکنون به شرح زیر گزارش شده است:

آریزونا:

از مجموع ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۳۵۹ رای این ایالت، ۸۳۳ هزار و ۱۵۴ نفر دموکرات- ۷۶۸ هزار و ۳۸۶ نفر جمهوریخواه و ۵۳۸ هزار و ۸۱۹ نفر غیر حزبی بوده است.

فلوریدا:

تاکنون ۷ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۶۶۷ رای به صندوق ریخته شده است که از این میان، ۲ میلیون و ۹۹۲ هزار نفر متعلق به دموکرات‌ها، ۲ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۷۲۳ نفر جمهوریخواه و یک میلیون و ۵۱۰ هزار و ۴۰ نفر هم غیر حزبی بوده است.

جورجیا:

در این ایالت سه میلیون و ۴۲۶ هزار و ۸۰ رای ماخوذه به ثبت رسیده است اما وضعیت حزبی آنها مشخص نیست.

کارولینای شمالی:

از مجموع سه میلیون و ۸۶۷ هزار و ۸۴۶ رای ماخوذه فعلی، یک میلیون و ۴۹۳ هزار و ۸۳۲ رای متعلق به دموکرات‌ها، یک میلیون و ۲۰۸ هزار و ۶۳۳ رای از آن جمهوریخواهان و یک میلیون و ۱۴۶ هزار و ۹۲۹ رای هم در سبد غیرحزبی‌ها بوده است.

میشیگان:

تاکنون ۲ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۲۹۲ رای در این ایالت به صندوق ریخته شده است که وضعیت سهم هر یک از احزاب هنوز مشخص نشده است.

مینه‌سوتا:

در مینه‌سوتا هم رقم یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۵۲۲ رای ثبت شده است اما در این ایالت هم وضعیت آرا به تفکیک احزاب مشخص نیست.

پنسیلوانیا:

در این ایالت هم که رقابت بین ترامپ و بایدن جدی است و یکی از مباحث مهم مطرح شده درباره استخراج نفت در این ایالت بوده است، ۲ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۹۹۵ رای به صندوق‌ها ریخته شده است.

سهم دموکرات‌ها از این میزان، یک میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۲ رای و سهم جمهوریخواهان ۴۶۶ هزار و ۹۵۴ رای اعلام شده است که در کنار آنها ۲۰۲ هزار و ۶۸۶ رای هم مربوط به غیرحزبی‌ها است.

ویسکانسین:

تنها اطلاعات موجود از این ایالت رقابتی عدد آرای ماخوذه است که تاکنون یک میلیون و ۶۴۲ هزار و ۲۱۲ نفر اعلام شده است.

انتخابات آمریکا در ۱۳ آبان ماه به پایان می‌رسد. تعداد واجدین شرایط برای حضور در پای صندوق‌های رای در سراسر آمریکا، ۲۳۹ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۱۸۲ نفر اعلام شده است که اگر تنها شرایط سنی بالای ۱۸ سال در نظر گرفته شود این رقم به ۲۵۷ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۸۸ نفر می‌رسد.

بایدن: فلوریدا آبی شود همه چیز تمام است

بایدن: فلوریدا آبی شود همه چیز تمام است

جو بایدن نامزد دموکرات ها بامداد جمعه پیش بینی کرد که در صورت پیروزی در فلوریدا، بدون شک رییس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود.

به گزارش ایرنا از واشنگتن پست، بایدن در کارزای انتخاباتی در کالج بروارد در روزهای پایانی هفته گفت: اگر فلوریدا آبی شود همه چیز تمام است. 
وی که برای حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ماشین با حامیان خود سخن می گفت، افزود: من روزهایی را به دلیل کرونا برای در کنار بودن شما از دست دادم، اما ما چندی پیش تصمیم گرفتیم که سعی کنیم مسئولیت پذیر باشیم. 
وی از حامیان برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی کرونا تشکر کرد. 
بایدن همچنین در ادامه از سیاست های ترامپ در عدم مهار شیوع کرونا و موضوعات دیگر مانند نژادپرستی انتقاد کرد. 
نامزد دموکرات ها با اشاره به سیاست های غلط ترامپ گفت: من قرار نیست کشور را تعطیل کنم، اما من می خواهم که ویروس را از بین ببرم. 
بایدن پیش از این در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفته بود که اگر دانشمندان تایید کنند من کشور را تعطیل خواهم کرد. 
ترامپ بایدن را به اتخاذ موضع محتاطانه غیرضروری متهم می کند. 
تنها پنج روز تا برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا نمانده و ترامپ در واپسین روزهای پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا از ایالتی به ایالت دیگر سفر می‌کند.
ترامپ این روزها مراسم‌های با شکوه به راه می‌اندازد و شو و نمایش بر پا می‌کند. سوار بر هواپیما “ایر فورس وان”، بر منطقه پرواز گودیر در ایالت آریزونا فرود می‌آید و ترانه مشهور کوئین، “ما قهرمانیم” از بلندگوها پخش می‌شود.
ترامپ در آریزونا خطاب به هواداران خود گفته است: «ما پیروزی خواهیم شد، پیروز، پیروز خواهیم شد!» او دست‌آورد خود را می‌ستاید و به مردم وعده می‌دهد که سال بس نیک در پیش دارند و آمریکا از چنان رونقی در سال آینده برخوردار خواهد شد که در تاریخ این کشور بی سابقه است.
بایدن را هم مورد حمله قرار می‌دهد. او را متهم به فساد می‌کند و مدعی می‌شود که اگر بایدن انتخابات را ببرد، آمریکا را ویران خواهد کرد.
ترامپ در آخرین روزهای پیش از انتخابات روز سوم نوامبر هر روز به سه یا چهار شهر و ایالت آریزونا، نبراسکا، نوادا، ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا سفر می‌کند.

تلاش‌های دقیقه ۹۰ دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات آمریکا

Wahlkampf I USA I Donald Trump in Circleville - Ohio (Tom Brenner/Reuters)

اگر پیروزی در انتخابات به اجرای شو و نمایش بود، دونالد ترامپ سرنوشت انتخابات را با فاصله بسیار زیاد به سود خود رقم زده بود. او برای پیروزی در این انتخابات برنامه فشرده‌ای برای واپسین روزهای پیش از رای‌گیری دنبال می‌کند.

دونالد ترامپ در واپسین روزهای پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا از ایالتی به ایالت دیگر سفر می‌کند.

ترامپ این روزها مراسم‌های با شکوه به راه می‌اندازد و شو و نمایش بر پا می‌کند. سوار بر هواپیما “ایر فورس وان”، بر منطقه پرواز گودیر در ایالت آریزونا فرود می‌آید و ترانه مشهور کوئین، “ما قهرمانیم” از بلندگوها پخش می‌شود.

ترامپ برای افزایش محبوبیت خود در سخنرانی انتخاباتی از انجام هیچ‌کاری فروگذار نمی‌کند. بر روی صحنه می‌رقصد و می‌پرد و برای هوادارانش دست تکان می‌دهد. هزاران نفر از هواداران او نیز در چنین مراسمی شرکت می‌کنند.

خبرنگار سایت خبری “اشپیگل‌آنلاین” نوشته است که اگر قرار بر سر انتخاب بر اساس اجرای شو و نمایش می‌بود، ترامپ می‌توانست پیروزی خود را از هم اکنون جشن بگیرد. اما، برنامه فشرده سفر ترامپ حکایت از آن دارد که جمهوریخواهان در انتخابات پیش‌رو خود را تحت فشار می‌بینند.

سفرهای ترامپ و مایک پنس

ترامپ در آریزونا خطاب به هواداران خود گفته است: «ما پیروزی خواهیم شد، پیروز، پیروز خواهیم شد!» او دست‌آورد خود را می‌ستاید و به مردم وعده می‌دهد که سال بس نیک در پیش دارند و آمریکا از چنان رونقی در سال آینده برخوردار خواهد شد که در تاریخ این کشور بی سابقه است.

بایدن را هم مورد حمله قرار می‌دهد. او را متهم به فساد می‌کند و مدعی می‌شود که اگر بایدن انتخابات را ببرد، آمریکا را ویران خواهد کرد.

ترامپ در آخرین روزهای پیش از انتخابات روز سوم نوامبر هر روز به سه یا چهار شهر و ایالت سفر می‌کند. آریزونا، نبراسکا، نوادا، ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا و چند بار هم به فلوریدا.

پشت پرده تلاش‌های ترامپ

از سوی دیگر، تحلیلگران در تلاش‌های دقیقه ۹۰ دونالد ترامپ، وضعیت دشوار او را در انتخابات پیش‌رو ارزیابی می‌کنند.

کار به جایی رسیده است که جو بایدن و کامالا هریس، حتی در ایالت‌هایی اقدام به برپایی مراسم انتخاباتی کرده‌اند که به طور سنتی در اختیار جمهوریخواهان قرار دارند. نظرسنجی‌ها بایدن را در برخی از این ایالت‌ها جلوتر از ترامپ اعلام کرده‌اند. نظرسنجی‌هایی که ترامپ آن‌ها را به سخره می‌گیرد و نفی می‌کند.

اگر به آمار منتشر شده  از سوی نظرسنجی‌ها بشود اعتماد کرد، بایدن در برخی از این ایالت‌ها بیش از پنج درصد از ترامپ پیشی گرفته  است.

به همین دلیل نیز ما شاهد سفر جو بایدن و کامالا هریس به  چنین ایالت‌هایی هستیم. به عنوان نمونه، بایدن به کارولینای شمالی و جورجیا سفر کرده و کامالا هریس نیز روز جمعه به تگزاس سفر خواهد کرد. حتی نظرسنجی جدید حکایت از پیشی گرفتن ۱۷ درصدی بایدن در ویسکانسین دارد. موضوعی که تا پیش از این غیرقابل تصور بود.