شمار اعدام‌ها در ایران در سال ٢٠٢٠ همچنان بالا بوده است / در سال گذشته میلادی بیش از ۲۶۰ زندانی در ایران اعدام شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دو سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران همچنان به طرز بیمارگونه‌ای به اجرای مجازات اعدام در این کشور ادامه می‌دهد، در حالی که مخالفت افکار عمومی با اعدام در این کشور همچنان رو به گسترش است.

بر پایۀ این گزارش حکومت ایران در سال گذشته ٢۶٧ نفر از جمله ٩ زن را اعدام کرد و چهار تن از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کودک بودند. در سال ٢٠١۵ شمار قربانیان اعدام در ایران به ٩٧٢ تن رسید که بالاترین شمار اعدام‌ها در این کشور از آغاز تأسیس جمهوری اسلامی بوده است.  

در سال گذشته میلادی دست کم ۲۵ نفر به دلیل اتهامات مرتبط با «مواد مخدر»، دو نفر در ارتباط با «اعتراضات سراسری»،‌ یک نفر بر اساس اتهامات مربوط به «راه‌اندازی کانال خبری-سیاسی در رسانه‌های اجتماعی»، و یک نفر نیز به دلیل «مصرف نوشیدنی‌های الکلی» اعدام شده‌اند.

کاهش نسبی شمار اعدام‌ها در سال گذشتۀ میلادی ناشی از تعدیل قانون جرایم مربوط به مواد مخدر است، هر چند برغم این کاهش جمهوری اسلامی ایران همچنان دارندۀ بیشترین شمار اعدام‌ها در جهان به نسبت جمعیت است. به عبارت دیگر برغم وضعیت استثنایی ناشی از همه گستری ویروس کرونا شمار اعدام‌ها در ایران به طرز بیمارگونه‌ای بالا بوده است.

به گمان تهیه‌کنندگان گزارش این امر ناشی از تشدید سرکوب در این کشور بعد از تظاهرات آبان ماه ١۳٩٨ است که طی آن صدها نفر از تظاهرکنندگان به ضرب گلوله‌های نیروهای حکومتی کشته شدند.

به گفتۀ نویسندگان گزارش تشدید سرکوب شامل نه فقط مخالفان و منتقدان داخل کشور، بلکه نیز شامل مخالفان تبعیدی و ساکن خارج نیز می شود : نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران شماری از مخالفان را در خارج به قتل رساندن و برخی دیگر را نظیر روح الله زم در خارج ربوده و به ایران منتقل و سپس اعدام کردند. محمود امیری‌مقدم از تهیه‌کنندگان گزارش استفاده عمومی از شکنجه جهت اخذ اعترافات اجباری در نظام قضایی ایران را مورد سرزنش قرار داده و افزوده است که اغلب اعدام‌ها در ایران بر اعترافات اجباری استوار هستند.     

گفته می‌شود در میان احکام به اجرا درآمده دست‌کم یک اعدام در ملاءعام صورت گرفته و دست کم ۹ زن و ۴ کودک-مجرم نیز در میان اعدام‌شدگان بوده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان امضا کننده «کنوانسیون حقوق کودک» موظف است حکم اعدام برای متهمان زیر ۱۸ سال را غیرقانونی اعلام کند؛ اما این درحالی است که ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که با نقض تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک، همچنان مجازات اعدام را برای جرایم انجام شده توسط افراد زیر ۱۸ سال به کار می‌برد.

همچنین بر اساس سیزدهمین گزارش سازمان حقوق بشر ایران، یک زندانی نیز در سال گذشته میلادی تیرباران شده است. این در حالی است که از دهه ۱۳۶۰ تا به امروز از تیرباران‌ برای اعدام استفاده نشده بود.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، می‌گوید: «مقام‌های جمهوری اسلامی از مجازات مرگ برای هراس‌افکنی در میان مردم استفاده می‌کنند تا قدرت را حفظ کنند. اما اعتراضات سال‌های اخیر نشان داد که نه‌تنها احساس ترس در میان مردم رنگ باخته، بلکه خشم آن‌ها را نسبت به اعدام‌ها برانگیخته است. ما از جنبش رو به رشدِ مبارزه با اعدام که در سال گذشته در شبکه‌های اجتماعی اوج گرفته، استقبال می‌کنیم.»

سال گذشته میلادی بود که اعتراض ایرانیان به حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه جوان شرکت‌کننده در اعتراضات مردمی آبان ماه ۱۳۹۸ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به یک موج جهانی شد. هشتگ «#اعدام_نکنید» در روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ترند اول توییتر در جهان و بسیاری از کشورها بود و برخی از هنرمندان ایرانی داخل و خارج از ایران نیز با این موج جهانی همراهی کردند.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند. برای نمونه جمهوری اسلامی در دهه شصت هزاران نفر را که محکومیت زندان داشتند، اعدام کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.