شما هم هشتگ «اعدام کنید» راه بیندازید/ ۱۰ نکته دربارۀ حمله به سلبریتی‌ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  روزنامۀ وزین کیهان در واکنش به هشتگ «اعدام نکنید» از جانب جمعی از بازیگران نوشته است: «پس از ایجاد جریان حمایت از سه سارق مسلح که به اعدام محکوم شده اند باز هم جمعی از به اصطلاح سلبریتی ها که اغلب شان در جریان انتخابات سال ۹۶ نیز مردم را فریب داده بودند به ترویج و تقویت یک دروغ بزرگ دیگر کمک کرده اند.»

سروش بامداد در ادامه در عصر ایران نوشت :

این روزنامه با نام بردن از ۱۷ بازیگر و سینماگر از آنان به عنوان «سلبریتی های کم سواد و ابزار فریب و انحراف مردم و حامی سارقان مسلح» یاد کرده و از حراست صدا وسیما و ارشاد خواسته فهرست آنان را مد نظر قرار دهد، چون با «ضد انقلاب و ترامپ» همراهی کرده اند در حالی که «با آنتن صدا وسیما اوج گرفته و با بودجه وزارت ارشاد پیش رفته اند».

به این بهانه چند نکته را می توان یادآور شد:

۱. اگر هشتگ «اعدام نکنید» هم سویی با ترامپ است چون او نیز همین خواسته را دارد، چرا خودشان با امکانات انبوهی که در اختیار دارند هشتگ «اعدام کنید» راه نمی اندازند تا ببینیم کدام بازیگران از آن حمایت می کنند. در این صورت می توانند از حراست ارشاد و صدا و سیما بخواهند این فهرست را هم منظور کنند و هر چه نقش اول است و هر چه دستمزد بالاست به آنان بدهند و اجرای مراسم اعدام را به این امضاکنندگان بسپارند.

۲. اگر قرار باشد همواره وارونۀ آمریکا موضع بگیریم چرا در سقوط صدام حسین و طالبان و حمله به صرب ها مواضع رسمی ما عکس آمریکا نبود؟

۳. مگر نمی گفتند این توییت ها واقعی نیست و ربات است؟ ربات را که به حراست صدا وسیما و ارشاد ارجاع نمی دهند.

۴. ۲۳ سال قبل و در آستانۀ انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ وزیر وقت ارشاد (مصطفی میرسلیم) هنرمندان را به خاطر حمایت از خاتمی تهدید کرد و هشدار داد و توجه آنان را به احتمال پیروزی نامزد رقیب جلب کرد. آقای میرسلیم این روزها سر در گریبان است یا در مجلس قدم می زند و تنهاست و حمایت نمی‌شود. در افتادن با جماعت اهل ذوق و هنر شایسته نیست.

۵. در انتخاباتی که شورای نگهبان رییس جمهوری سابق و مورد حمایت کیهان را رد صلاحیت کرد و نهایتا تنها ۶ نفر مجال حضور پیدا کردند و با انصراف دو نفر ۴ نفر باقی ماندند و دو نامزد اصلی هر دو روحانی بودند، هنرمندانی از یکی از کاندیداهای مورد تأیید نظام حمایت کردند. کجای این کار فریب کاری است؟ اگر ترامپ، زیر برجام زد و وعده های روحانی محقق نشده مردم فریب خورده و منحرف اند؟ اگر امسال قرار داد ۲۵ ساله با چین امضا شود و سه سال بعد چینی ها زیر آن بزنند رییس جمهوری بعدی مقصر است؟

۶. یک جا از این سلبریتی‌ها به عنوان «کم‌سواد» یاد شده و جای دیگر «اوج گرفته و پیش‌رفته»؟ در اوج‌اند و پیش‌رفته یا بی‌سواد؟

۷. چگونه است که روزی که برخی از همین سلبریتی ها هشتگ می زدند «پشیمانیم» قند توی دل بعضی ها آب می شد ولی اگر بخواهند در اعدام سه جوان شتاب نشود و بهانه به دست ترامپ (قاتل سردار سلیمانی) ندهیم فریب کارند؟

۸. مدیر مسؤول و سردبیر سابق کیهان (آقای مهدی نصیری) نوشته است: «در نظامی که با برخی مسؤولان سهل انگار، فاسد پرور و فاجعه آفرین برخورد تأدیبی بایسته نمی شود، اعدام جوان مسلح فریب خورده هم توجیه عقلی و شرعی ندارد.شیوۀ حکم رانی را باید اصلاح کرد.» دربارۀ آقای مهدی نصیری، حراست کجا تصمیم بگیرد؟!

۹. رییس اسبق صدا و سیمایی که از حراست آن خواسته اند با بازیگران برخورد کند نیز اظهار امیدواری کرده احکام «سه متهم حوادث آبان ۹۸» تغییر پیدا کند. کدام حراست دربارۀ آقای ضرغامی تصمیم بگیرد؟

۱۰. در اوج جنگ سرد به پیشنهاد سناتور جوزف مک کارتی فهرستی از بازیگران هالیوود که به سوسیالیسم متمایل بودند تهیه و ممنوع-کار شدند تا جایی که نابغۀ تمام تاریخ سینما – چارلی چاپلین- را هم در برگرفت. آیا اکنون و به بهانۀ این هشتگ، در پی مک کارتیسم ایرانی هستند؟