شهر زیرزمینی سنت مرکوریوس آق‌سرای

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشهر زیرزمینی سنت مرکوریوس در استان آق‌سرای ترکیه با آثاری چون کلیسا، گورهای دسته جمعی، سنگ آسیاب، چاه‌های آب، تنور، کوره و انبارها توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند.

به گزارش آناتولی ، شهر زیرزمینی سنت مرکوریوس در منطقه ساراتلی شهرستان گل‌آغاج استان آق‌سرای با آثاری چون کلیسا، گورهای دسته جمعی، سنگ آسیاب، چاه‌های آب، تنور، لانه کبوتر، کوره و انبارها توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند.

حفاری‌های انجام شده در این منطقه در سال ۲۰۱۱ آغاز و در سال ۲۰۱۶ با کشف و پاکسازی ۳ طبقه موجود در همان سال به پایان رسید.

این شهر تاریخی که در منطقه کاپادوکیا قرار دارد، مربوط به دوران روم باستان بوده و برای اسکان و عبادت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

احتمال می‌رود که این شهر زیرزمینی ۷ طبقه باشد و چیزی که این منطقه را از مشابهان آن متمایز می‌کند کلیسا و ۳۷ مقبره در آن است.

در ۷ ماهه اول سال جاری بیش از ۳۰ هزار گردشگر از شهر زیرزمینی بازید کردند.

ذکی ترک‌عر، شهردار ساراتلی در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: شهرهای زیرزمینی زیادی از جمله کریک‌گوز و سنت مرکوریوس در این منطقه وجود دارد.

وی افزود: این شهر زیرزمینی دارای ۷ طبقه است اما ۳ طبقه آن حفاری و آماده بازدید است.

ترک‌عر اذعان داشت: در این شهر زیرزمینی اتاق‌های متعددی مانند آشپزخانه، چاه آب آشامیدنی، مقبره و کلیساها وجود دارد. این برای گردشگران بسیار جذابیت دارد.

او با بیان اینکه گردشگران زیادی برای بازدید به این منطقه می‌آیند، گفت: گردشگران روس و اوکراینی زیادی برای بازدید می‌آیند، پیش از پاندمی از خاورمیانه نیز توریست‌های زیادی می‌آمدند، با این حال باز هم استقبال بالا است.