شورای ائتلاف یا جامعه روحانیت؟ / تکرار انتخابات ۸۴ و ماجرای دخالت مجتبی خامنه ای در برابر تصمیم جامعه روحانیت مبارز / آیا این بار ناطق نوری های دیگری از جامعه روحانیت مبارز جدا خواهند شد؟

در حالیکه بخشی از جریان اصولگرا بر محوریت جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه در انتخابات آتی ریاست جمهوری تاکید دارند، حداد عادل، شورای وحدت را عامل اجماع ساز اصولگرایان توصیف کرد.

حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از تدوین سازوکار مناسب برای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: من خوشبین هستم که اجماع با شورای وحدت اتفاق خواهد افتاد.

غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با تشریح برنامه‌های شورای متبوع خود در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: در تلاش هستیم تا یک ساز و کار مناسب برای انتخابات ریاست جمهوری تدوین کنیم. البته برخی سوءتفاهمات که ممکن است باعث تفرقه شود را باید برطرف کنیم. با دیگران در حال مذاکره هستیم که به یک وحدت حداکثری برسیم.

حدادعادل توضیح داد: سعی خواهیم کرد که به یک اتحاد و اتفاق نظر با شورای وحدت برسیم. ما اختلاف مبنایی با جامعه روحانیت مبارز نداریم، لذا من خوشبین هستم که این اجماع اتفاق خواهد افتاد.

گویا ماجرای انتخابات سال ۸۴ که با دخالت مجتبی خامنه ای ، محوریت و شیخوخیت جامعه روحانیت مبارز را تحت الشعاع قرار داد بار دیگر در حال تکرار شدن است.

در سال ۸۴ در حالی که علی اکبر ناطق نوری با محوریت جامعه روحانیت مبارز پس از جلسات هم اندیشی با گروه های اصولگرا به نامزدی علی لاریجانی به عنوان جمع بندی نهایی رسیده بودند اما با دخالت مجتبی خامنه ای این اجماع و شیخوخیت باطل و با تصمیم گیری جداگانه با اشاره به سپاه و بسیج ، نهایتا احمدی نژاد نامزد نهایی اصولگرایان شد.

ناطق نوری در اعتراض به این دخالت ها از آن پس رفته رفته از جامعه روحانیت مبارز و حتی بعدها از جریان اصولگرایی فاصله گرفت و توهین های احمدی نژاد به او ، این دلخوری ها و فاصله او را از جریان اصولگرا بیشتر و بیشتر کرد.

اگر چه ناطق نوری ، خود یکی از عوامل رشد احمدی نژاد بود و حتی رایزنی های او باعث شد تا وزارت کشور اصلاحات حکم شهرداری او را امضا کنند.

با تکرار دوباره آن دخالت ها و نادیده گرفتن جامعه روحانیت مبارز ، با ورود حداد عادل به صحنه و تشکیل شورای ائتلاف که بدون شک ، حمایت مجتبی خامنه ای و سپاه و بسیج را پشت سر خود دارد ، آیا ناطق نوری های دیگری به عنوان اعتراض به این رفتارها و نادیده گرفتن محوریت و شیخوخیت جامعه روحانیت مبارز از این نهاد جدا خواهند شد ؟