شورای امنیت: حوثی‌ها اجازه بازدید از نفتکش فرسوده در سواحل یمن را بدهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه از شبه نظامیان حوثی خواست بدون هرگونه تاخیر بیشتر اجازه دهند بازرسان این سازمان از نفتکش متروکه و فرسوده صافر بازدید کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آن که مذاکرات حوثی‌ها و کارشناسان سازمان ملل برای بازدید از نفتکش متروکه صافر با بن بست مواجه شد، شورای امنیت به درخواست بریتانیا تشکیل جلسه داد.

طبق این گزارش، نفتکش صافر با عمری ۴۵ ساله، با محموله بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت در سواحل غربی بندر حدیده، تحت کنترل حوثی‌ها، از سال ۲۰۱۵ رها شده است.

سازمان ملل می‌گوید، نفتکش صافر در یمن ممکن است به زودی غرق یا منفجر شود و باعث ایجاد آلودگی نفتی و یک فاجعه زیست‌محیطی گسترده در دریای سرخ شود. همچنین باعث تعطیلی شش ماه بندر حدیده خواهد شد که اصلی‌ترین مسیر کمک‌های بین المللی به یمن است.

سازمان ملل می‌گوید٬ این کشتی در پنج سال گذشته، از زمان جنگ داخلی یمن، تعمیر یا مراقبت نشده و در حال غرق شدن است.

در بیانیه شورای امنیت آمده است: حوثی‌ها می‌بایست بدون تاخیر بیشتر «دسترسی بی قید و شرط و ایمن» کارشناسان سازمان ملل برای انجام ارزیابی جامع و بی طرفانه و مأموریت تعمیرات اولیه این نفتکش را تسهیل کنند.

پیشتر گزارش شده بود حوثی‌ها با ارسال نامه‌ای با بازرسی تیم سازمان ملل موافقت کرده و این نهاد بین‌المللی در حال گفت‌وگو با جناح‌های یمنی برای فروش بار ۱.۱ میلیون بشکه‌ای نفت این کشتی و تقسیم آن میان دولت یمن و شورشیان حوثی است.

دولت یمن و حوثی‌ها بر سر مالکیت نفت این کشتی و درآمد آن مناقشه دارند.