شورای عالی امنیت ملی: واکنش ایران به کشتن قاسم سلیمانی انتقامی سخت خواهد بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، شورای عالی امنیت ملی ایران در پی کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد با انتشار بیانیه‌ای اقدام آمریکا را “بزرگترین خطای راهبردی” این کشور خواند و اعلام کرد واکنش ایران به شکل “انتقام سخت” و در “زمان و مکان مناسب” خواهد بود.

به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در بغداد، شورای عالی امنیت ملی ایران بعد از پایان جلسه فوق‌العاده خود با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: «جنایتکاران با انتقام سخت منتقمین خون سردار سلیمانی در زمان و مکان مناسب روبرو خواهند شد.»

در این بیانیه که امروز ۱۳ دی ماه (سوم ژانویه ۲۰۲۰) در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده، با تصریح اینکه آمریکا “بزرگترین خطای راهبردی” خود را در منطقه غرب آسیا مرتکب شده، شورای عالی امنیت ملی ایران، دولتمردان آمریکا را تهدید کردند که از پیامدهای اشتباه محاسباتی خود “به آسانی” رهایی نخواهند یافت.

در بخش دیگری از این بیانیه به پیام علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اشاره شده که بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حملات نیروهای ارتش آمریکا، اعلام کرد “انتقامی سخت” در انتظار آمریکاست.

پیش از این گفته شده بود جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی ایران برای اولین بار با حضور خامنه‌ای برگزار شده است. منابع رسمی هنوز این موضوع را تایید نکرده‌اند.

در ادامه بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به اینکه این شورا در جلسه فوق‌العاده امروز خود ابعاد مختلف این “حادثه” را بررسی و “تصمیمات مقتضی” را اتخاذ کرده، اضافه شده است: «ایالات متحده آمریکا مسئول عواقب کلیه تبعات این ماجراجویی جنایتکارانه خواهد بود.»

درخواست از عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی

علاءالدین بروجردی، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از دولت عراق خواست تا سفارت آمریکا را تعطیل و نیروهای آمریکایی را از خاک این کشور اخراج کند.

وی به ایلنا گفت که با کشته شدن قاسم سلیمانی در حملات نیروهای آمریکا، این کشور عملاً  وارد یک بازی “بسیار خطرناک” شده است و به گفته او “برای انتقام گرفتن نباید تردید کرد”.

او همچون دیگر مقامات جمهوری اسلامی بار دیگر پیامدهای واکنش ایران را متوجه آمریکا و دونالد ترامپ دانست.

مقامات آمریکا حمله به کاروان خودروهای چند فرمانده نیروی قدس و همراهان عراقی آنها را “حمله پیشگیرانه” دانسته‌اند. وزیر دفاع آمریکا دیروز ساعاتی قبل از این حمله گفته بود نشانه‌ها و شواهدی در اختیار است که گروه‌های شبه نظامی “حمایت و هدایت‌شده” توسط جمهوری اسلامی ایران، برای حمله‌های بیشتر به منافع آمریکا و شهروندان و سربازان این کشور، در حال برنامه‌ریزی هستند.

بامداد جمعه ۱۳ دی ماه (سوم ژانویه ۲۰۲۰) خودروی حامل سرلشکر قاسم سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد “هدف حمله بالگردهای ارتش آمریکا” قرار گرفت.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) اعلام کرده که این حمله به دستور رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، و برای حفاظت از “پرسنل آمریکایی” انجام شده است.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی تأیید کرده که در این حمله چند تن از همراهان سلیمانی و نیز  فرماندهان و شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق کشته شده‌اند.

گروه حشد الشعبی سازمان شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی در یک پیام توئیتری اعلام کرده که ابومهدی مهندس، معاون فرمانده این گروه، یکی از همراهان قاسم سلیمانی بوده که در حمله بامداد جمعه کشته شده است.

در نخستین واکنش‌ها، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در پیام‌های جداگانه‌ای تهدید کردند که انتقامی سخت در انتظار آمریکاست.