شورای نگهبان مجوز ورود به ماجرای سیلی زدن یک نماینده را دارد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جنجال آفرینی مجلسی های جدید اینبار به تلاش برای عبور از خط ویژه و سیلی زدن به صورت یک سرباز رسید. رفتاری که از سوی نماینده سبزوار رخ داد تا فضای رسانه ای و مجازی طی چند روز اخیر تحت الشعاع این اتفاق و درخواست ها برای برخورد با این نماینده قرار گیرد.


به گزارش خبرآنلاین، این اقدام علی اصغر عنابستانی، صدای هم سنگرانش در بهارستان را نیز درآورد و آنها هم خواستار برخورد با این نماینده شدند، هرچند بودند نمایندگانی چون میرسلیم که از جریان مشکوک عنابستانی سخن گفتند و انتقادات را توطئه برای تخریب مجلس دانستند.


در این میان برخی پای شورای نگهبان را به ماجرا باز کردند، گلایه از ردصلاحیت هایی که نتیجه آن تشکیل مجلسی با مشارکت پایین بود و البته انتظار از اینکه شورای نگهبان ورود کرده و صلاحیت نماینده را رد کند. اما آیا به لحاظ قانونی چنین انتظاری را می توان از شورای نگهبانی ها داشت؟


نجات الله ابراهیمیان، عضو پیشین شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان به لحاظ قانونی، می‌تواند به رفتار نادرست نماینده سبزوار با یک سرباز ورود کند؟ گفت: ورود کردن به این موضوعات، جزو وظایف شورای نگهبان نیست. در واقع بحث اجازه نیست. ما یک قانونی درباره نظارت بر رفتار نمایندگان داریم. طبیعی است که با رخ دادن این گونه اتفاقات، باید با اجرای قانون با فرد خطاکار برخورد شود به بیانی دیگر باید گفت که نماینده نه مصون و نه معصوم است به هر حال جرمی مرتکب شده است بنابراین اگر این جرم در دادگاه ثابت شود باید مانند یک شهروند عادی، به جرم نماینده رسیدگی می کنند.

او افزود: در حال حاضر نمی‌توان کسی را سرزنش کرد که این اتفاقات رخ داده است به هر حال انسان است و چه بسا بعدها مرتکب جرمی خواهند شد، در واقع باید سیستمی باشد که دادگستری به صورت اتوماتیک، کار خودش را انجام بدهد وقتی دادگستری، کار خود را به درستی انجام دهد به تدریج، این به برخوردی عقلانی و مناسب تبدیل می‌شود.


وی گفت: البته شورای نگهبان به رفتار نمایندگان نگاه می‌کند و ممکن است در انتخابات بعدی، اگر برای انتخابات بعدی، خودشان را به عنوان کاندیدا معرفی کردند برخی رفتارهای نادرستشان را در ارزیابی صلاحیت‌هایشان لحاظ کنند اما این بدین معنا نیست که شورای نگهبان مجبور باشد هر لحظه اظهارنظر کند و یا به نمایندگان اخطار دهد.