شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صداوسیما رد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، وکیل خانواده کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست که در زندان درگذشت، خبر داد که شعبه نهم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه برای پرونده شکایت این خانواده از صداوسیما به دلیل پخش مستندی تحت عنوان «منطقه ممنوعه»، قرار منع تعقیب صادر کرده است.

پیام درفشان در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت که دادسرا پس از یک سال درباره این شکایت قرار منع تعقیب صادر کرده است.

در فیلم «منطقه ممنوعه» که از تلویزیون ایران پخش شد کاووس سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیستی بازداشت شده به ارسال اطلاعات از «مراکز نظامی و امنیتی»، تصویربرداری از «سایت‌های موشکی، نظامی و امنیتی» و «اندازه‌گیری فاصله پرتاب تا فرود موشک» متهم شده‌اند.

در این فیلم «آنتنی» به نمایش درآمد و ادعا شد سیدامامی از طریق آن٬ «اطلاعات سری» برای بیگانگان ارسال می‌کرده است.

با این حال وکیل خانواده سیدامامی، گفته بود این «آنتن» «صرفاً یک چوب ماهیگیری است که خانواده سیدامامی در گردش‌های خارج شهر خود یک رادیو روی این چوب ماهیگیری نصب کرده و رادیو گوش می‌کردند».

این برنامه در عین حال کاووس سیدامامی را دارای «جایگاه» خاصی نزد «سرویس‌های بیگانه» معرفی کرده و «خودکشی» وی در زندان را نیز مخابره «پالس و پیام امنیتی برای مخاطب مورد نظر» او نامیده است.

کاووس سیدامامی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-کانادایی، استاد دانشگاه «امام صادق»، مدیر موسسه «میراث پارسیان» و فعال محیط زیست، بهمن‌ماه سال ۹۶ بازداشت شد و مدتی بعد مقام‌های قضایی اعلام کردند که در زندان اوین «خودکشی» کرده است.

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، هفته گذشته و پس از نزدیک به ۶۰۰ روز موفق به خروج از ایران شد.