شکایت گیتی خامنه از کرونای آب زیرکاه و توصیه به والدین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، «کاش تنهایی ماه های اخیر به جز کرونا دلیل دیگری می داشت و این ویروس آب زیرکاه بیرحم اینگونه غمگینانه فصل پایانی زندگی همنوعانمان را رقم نمی زد. به گمانم این فصل زندگی بسیار غریب بود.»

این ها بخشی از جملات مجری محبوب دهه ۶۰ تلویزیون است که درباره حال و روزش در روزهای کرونایی بیان می شود.

گیتی خامنه به ایسنا می گوید: همیشه عاشق تنهایی بوده ام. به قدری از لحظه های تنهایی حظ می برم که توصیفش به نوعی غیرممکن است. اما کاش تنهایی ماه های اخیر به جز کرونا دلیل دیگری می داشت و این ویروس آب زیر کاه و بیرحم اینگونه غمگینانه فصل پایانی زندگی همنوعان مان را رقم نمی زد. به گمانم این فصل زندگی بسیار غریب بود. می توانم ادعا کنم یکی از افرادی هستم که پایبندی ام به قوانین زندگی در قرنطینه فوق العاده بوده است. از ابتدای شروع این بحران تا الان که جواب سوالاتتان را می دهم تنها دفعات معدودی و برای اجرای چند برنامه از خانه خارج شده ام.

او صحبت هایش را چنین ادامه می دهد: زمان های محدود حضور در این برنامه ها تنها زمان های خارج شدن من از قرنطینه ی خانگی بوده است؛ البته با حفظ همه ی معیارها که انصافا بخصوص در این فصل ابدا کار ساده ای نیست و من از جانب خودم از همه ی آن ها که این سختی را به خاطر خودشان و دیگران تحمل می کنند قدردانی و تشکر می کنم. باقی زمان ها در خلوت دلخواسته بهشت کوچکم تقریبا بیشتر روز را خوانده ام، نوشته ام، ترجمه کرده ام و کتاب شعرم را برای بازنشر آماده کرده ام. در حال نوشتن زندگی نامه ام هستم. ترجمه ای را جدیدا به پایان برده ام. چند داستان کودک را به دست ناشران سپرده ام که این شرایط استثنائی آن ها را هم درگیر کرده و کارها را به تعویق انداخته است.

خامنه در تمام این روزها برای هموطنانی دعا کرده است که مثل او امکان بهره گیری از نعمت حقوق نه به هیچ عنوان چشمگیر بازنشستگی را ندارند که حداقل استمرار پرداختش اجبار کار کردن در این حادترین شرایط را تعدیل می کند و با تمام قلبش آرزو کرده است که امید، قلب مردم‌ وطنمان را که مستحق بهترین ها هستند روشن نگه دارد و این روزهای طاقت سوز را به روزهای خوب پیوند بزند.

گیتی خامنه در بخش دیگر گفت وگو با ایسنا از پدر و مادرها می‌خواهد تا از این توفیق اجباری کنار هم بودن استفاده کرده و برای زمان کوتاهی خودشان را از فشار روزافزون زندگی رها کنند و با کودکانشان همبازی شوند. او می‌گوید صدای خنده ی بچه ها گاهی درمان بزرگترین دردهای روزگار است.

این مجری نام آشنا و باسابقه تلویزیون درباره شیوه تعامل صحیح با کودکان در دوران بحران کرونا می گوید: در شرایطی مثل بحران کرونا به گمانم همه یا اگر بخواهم دقیق تر بگویم اکثر ما قبول داریم که میزان فراگیری بحران و دستیابی به خبرها از طرق مختلف، امکان کتمان این واقعیت و تلاش برای گمراهی ذهنیت کودکان نسبت به این موضوع را از ما می گیرد. بنابراین منطقی ترین شیوه ی برخورد با فرزندمان، در جریان قرار دادن اوست؛ البته با تأکید بر این نکته که دنیا آمیزه ای از خوبی‌ها و بدی‌ها است؛ این مقطع سخت هم زمانی پایان می پذیرد و احساساتی مانند غم و نگرانی و وحشت و … هم به حسب قانون همیشگی دنیا دائمی نیستند و به پایان می رسند.

او از والدین می‌خواهد تا کودکانشان را به بیان احساساتشان ترغیب کنند و ادامه می‌دهد: والدین آگاه با پسر و دختر خود برای یافتن بهترین راه حل ممکن مشارکت می کنند. ایمن نگه‌ داشتن کودکان از کشف حقایق ناخوشایند روزگار بالاخره روزی اعتماد آن ها را نسبت به ما مخدوش می کند و باعث کسب نوعی جهان بینی غیرواقعی و زیستن در دنیایی تخیلی می شود.

خامنه تصریح می‌کند: این نکته اما به هیچ عنوان مؤید این نیست که کودکان شاهد آشفتگی پدر و مادر باشند. دریافتن اینکه والد حال خوبی ندارد و احساس خوشبختی نمی کند کودک را به سمت افسرده شدن سوق می دهد و وحشت زده اش می کند؛ چرا که کودک قدرت کشف ریشه های حال بد والد را ندارد. البته می دانم خیلی دشوار است در شرایطی مثل شرایط فعلی از خوشحال بودن و امید و حظ بردن از زندگی با کودکمان گفتگو کنیم. ما خودمان هم برای درک لحظه‌های خوب زندگی مهارت لازم را کسب نکرده ایم. اما اگر من و شما این وظیفه را عهده دار نشویم از چه کسی می توان انجام آن را انتظار داشت؟

خامنه در میان صحبت‌هایش مسئله‌ای را در رابطه با پسربچه‌ها یادآور شده و عنوان می‌کند: «اجازه بدهید از این فرصت بهره ببرم و با مدد گرفتن از لطف شما قبل از هر نکته ای کمی از حق پسرها دفاع کنم! ما مدت ها به دلیل عدم دارا بودن مهارت های پرورشی و والدگری به پسرهای کوچکمان توصیه کردیم که مرد باشند و مردانه رفتار کنند با آنکه حق مسلم آن ها بوده که کودکی کنند و زمان لازم را طی کنند تا مرد شوند و آنوقت است که چالش های ریز و درشت روزگار که جامعه ی ما هم همه نوعش را تجربه کرده به او قوت و شجاعت و مهارت رویارویی با زندگی به عنوان یک مرد را خواهد داد. بنابراین نیازی به تعجیل نیست. نترس، گریه نکن، قوی باش، هوای خواهرت را داشته باش، در غیاب بابا تو مرد خانه ای و …. همه ی این فرمان ها و خواسته ها بار اضافی غیر قابل تحملی را روی دوش کودکی می گذارد که در حال حاضر هیچ چیزی بیشتر از کودکی کردن در زندگی او اهمیت ندارد.»

این مجری و گوینده که مدتی است در صفحه شخصی‌اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام، به پخش ویدیوهای آموزشی برای بازی ‌های ساده کودکانه اقدام کرده است، در این زمینه هم توضیح می‌دهد: دوست عزیزی در ابتدای آغاز فصل فراموش نشدنی کرونا، آموزش یک سری بازی طراحی شده توسط تعدادی از دوستان جوان شاغل در سازمان مددکاری اجتماعی ایران را در اختیار من گذاشت و من با باور اینکه آموزش این بازی ها می تواند کودکان را سرگرم و والدین را کمی آسوده خاطر کند شروع به شریک شدن آن ها در صفحه ی شخصی خودم از طریق اینستاگرام کردم و این بازی‌ها را در آن‌جا آموزش داده و با شما به اشتراک می‌گذارم. بازی ها برای گروه های سنی مختلف خردسال، کودک و نوجوان طراحی شده و اجرای آن ها بسیار ساده و وسایل مورد نیازشان بسیار ابتدایی است. به گونه ای که حتی در روستاهای نه چندان مرفه وطنمان‌نیز قابل استفاده است و این سهل الوصول بودن امکانات بازی از بارزترین نکات آن است که هر کسی در هر شرایطی می تواند از آن بهره ببرد. هفته ای یکی دو روز را به آموزش اختصاص داده ام و علیرغم اینکه نمی دانم دوستان تا چه میزان توانسته اند از آن استفاده کنند اما عکس العمل های گاه و بیگاه و علی الخصوص همراهی دوستان کوچک نابینای من و کودکان دوملیتی در خارج از کشور بسیار دلگرمم می کند. این کودکان از بازی هایشان فیلم تهیه کرده و آن را برایم ارسال کرده اند.

او ادامه می‌دهد: در جریانم که دوستان زیادی برای ساده تر کردن این ایام به ابتکارها و خلاقیت های متفاوتی دست زده اند که همه در خور تحسین هستند. والدین را دعوت می کنم نه‌ تنها از طریق صفحه هایی شبیه صفحه ی من که با بهره گیری از خلاقیتشان از سخت ترین لحظه ها شیرین ترین خاطرات را بسازند. حالا که توفیق اجباری شامل حال اعضای بعضی خانواده ها شده و زمان های طولانی تری را در کنار دختر و پسرشان صرف می کنند، می توان از طریق اشتراک در این بازی ها فاصله های بین نسلی را کاهش و تعامل و همدلی و همراهی را افزایش داد.

او در پایان برنامه‌های کاری‌اش در روزهای کرونایی را اینگونه شرح می‌دهد: کار کردن در یکی از برنامه ها که کار کردن با اعمال شاقه از هر نظر بود، خوشبختانه چند ماهی است که به پایان رسیده و حتی اگر دستمزدهایمان هم بالاخره پرداخت شود خاطره ی ناخوشایندش به عنوان یک استثناء باقی خواهد ماند. با برنامه «مکث» همکاری داشتم که همه ی قسمت هایش به دلیل کار بلد بودن گروه سازنده با نظم و سرعت در طی ماه مبارک رمضان انجام شد. خوانش تعداد زیادی داستان ترجمه شده از نویسندگان به نام، از کارهای دیگری است که با افتخار همراه با همکاران ایرانصدا انجام داده ام و در طی این مدت به حالت تعلیق درآمده است. همچنین سری برنامه بسیار خاصی که دوره ی پیش تولید را می گذراند و ترجیح می دهم حدس زدن نوع برنامه و مخاطبینش را به عهده ی خوانندگان ایسنا بگذارم.

گیتی خامنه متولد سال ۱۳۴۳ در تهران است. او از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ مجری برنامه‌های کودک و نوجوان شبکه یک سیما بود. خامنه پس از مدتی غیبت چند سالی است که دوباره به تلویزیون بازگشته و اجرای چند برنامه تلویزیونی از جمله «بچه‌های دیروز»، «تا همیشه» و «ما ایرانی‌ها» را بر عهده داشته است.