شکسته‌شدن رکورد مرگ در ایران؛ ۵۴۲ آمار روزانه مرگ‌ومیر کرونایی/ تمام شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارند/۱۲۰۰ بیمار بدحال تهران در استان البرز

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعلیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز از وضعیت بحرانی در تمام شهرهای استان خبر داد و گفت بیش از ۹۴۰۰ بیمار در بیمارستانهای تهران بستری هستند.
این در حالیست که مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست، با اشاره به کاهش انجام تست‌های پی‌سی‌آر، تأکید کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ و میر کرونا در کشور بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

وی در ادامه گفت: «تعداد بیمارانی که در حال حاضر در تهران بستری هستند حدود ۹۴۰۰ بیمار است که ٢۵۰۰ بیمار هم در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. همچنین در شبانه روز گذشته ۱۹۴۰ بیمار جدید در تهران بستری شده اند».

وی با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۲ بیمار در تهران فوت کرده اند، گفت: بین میزان پذیرش بیماران در بیمارستان ها و میزان ترخیص عدم توازن وجود ندارد. همچنین کماکان میزان ورودی درمانگاه‌های سرپایی در بخش بهداشت و درمان بدون احتساب بخش خصوصی و مطب ها، بیش از ۲۰ هزار بیمار سرپایی است که نشان می‌دهد تهران کماکان شهر قرمز است.

وی تأکید کرد: «البته واقعی نبودن آمار به معنای گزارش جعلی نیست؛ بلکه بر اساس تعریف ارائه شده می‌بایست تعداد تست بیشتری انجام می‌دادیم اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتاده است. این نکته را در گزارش سازمان ثبت احوال هم می‌بینید که تعداد مرگ‌هایی که در سال ۹۹ به کشور اضافه شده، بسیار بیش از مرگ‌های قطعی اعلام شده کرونا است و این را هم می‌توان با مراجعه به درگاه رسمی سازمان ثبت احوال مشاهده کرد.»

وی با اشاره به اینکه «هم بیمارستان‌های دولتی و هم بیمارستان‌های خصوصی چند برابر ظرفیت‌شان پذیرش کرده اند»، گفت: «سویه دلتا بسیار بسیار خطرناک‌تر از سویه‌های دیگر کرونا است و اگر مردم مبتلا شوند در صورت مراجعه به بیمارستان احتمال عدم پذیرش آنها به دلیل پر بودن ظرفیت بیمارستان وجود دارد و ممکن است به مرگ افراد منجر شود».

عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، با اشاره به برنامه‌های ستاد کرونا برای برگزاری مراسم‌های محرم، گفت: «با توجه به تغییر دولت، رئیس‌جمهور جدید در ستاد کرونا باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرد، البته الان در پیک پنجم و پیک دلتایی هستیم که خیلی سریع ویروس بین افراد منتشر می‌شود و آمار بستری شده‌ها در این پیک نسبت به پیک چهارم رکورد زده است و تمام استان‌ها بیشتر از پیک چهارم بیمار بستری دارند و مراجعه سرپایی‌شان هم بیشتر شده است».

۱۲۰۰ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در البرز

محمد فتحی رئیس ‌دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز یکشنبه گفت: « در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۴۸۷۶ نفر رسیده است».

او در خصوص آخرین وضعیت کرونا در البرز، گفت: «از دیروز تا ۱۷ مرداد، ۱۸۳ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند و مجموع کل موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز ۵۵ هزار و ۷۹۵ نفر است».

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۱۲۳۲ نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، گفت: «از این تعداد، ابتلای ۶۲۲ نفر به بیماری کووید ۱۹، تا این تاریخ قطعی شده است».
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت گذشته رکورد آمار روزانه مرگ و میر و تعداد موارد شناسایی شده کووید ۱۹ نیز در کشور شکسته شد. پیش از این، بالاترین آمار فوتی های روزانه کرونا در کشور مربوط به ششم اردیبهشت ماه امسال و با ۴۹۶ فوتی بوده است.

همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۴۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۴ هزار و ۱۵ نفر رسیده است. ۶۴۶۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید بیماری و در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.