شگفتی آرای باطله در انتخابات ۱۴۰۰

شنیده ها

افزایش بی‌سابقه آرای باطله می‌تواند یک پدیده اجتماعی نوظهور تلقی شود. اتفاقی که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر رخ داد. آرای باطله را باید اعتراضی تلقی کنیم

صاحبان این رای‌ها را می‌توان کسانی تلقی کرد که ضمن وفاداری به سازوکار انتخابات، علاج دردهای مزمن جامعه و مسیر کنشگری عمومی را خارج از چارچوب‌های سنتی جست‌وجو می‌کنند و از دوگانه مرسوم در همه ادوار انتخابات عبور کرده‌اند.

آرای باطله اگرچه در نتیجه نهایی انتخابات تأثیرگذار نبود اما می‌تواند پدیده انتخابات سیزدهم لقب بگیرد؛ پدیده‌ای که بیش از ظاهر سیاسی، بر دلالت‌های اجتماعی روشنی اشاره دارد و باید درصورت‌بندی تحولات جامعه مورد توجه قرار بگیرد.

بیش از ۳.۷ میلیون نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم اسامی هیچ نامزدی را روی برگه‌های رأی خود ننوشتند. آنها تا پای صندوق‌های رأی آمده بودند و در اصل انتخابات هم شرکت کرده بودند، ولی گزینه مورد نظر خودشان را در میان نامزدها پیدا نکرده بودند.

جمعیت «بی‌پاسخ»‌های انتخاباتی یا همان کسانی که قصد مشارکت داشتند، ولی نامزد مطلوب خود را نداشتند از همان دوره اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان عدد بسیار قابل‌توجهی بالغ بر ۵۰درصد مشارکت‌کنندگان بود.

ردصلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم و حذف تمامی نامزدهای اصلاح‌طلب در رقابت‌ها متهم نخست این سرگردانی آرا میان جمعیت مصمم به شرکت در رقابت‌ها بود.