صادرات سیستان وبلوچستان به پاکستان ۱۵۳ درصد رشد داشته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادرات کالا در ۱۱ ماه امسال از سیستان و بلوچستان به کشور پاکستان به ارزش بالغ بر ۵۳۰ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۹۹۷ دلار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۱۵۳ درصد رشد نشان می دهد.

نادر میرشکاردر گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم مرز بودن با ۲ کشور پاکستان و افغانستان و ظرفیت های بی نظیر سیستان و بلوچستان در حوزه تبادل کالا از جمله موارد مهم در توسعه این استان به حساب می آید.
وی بیان کرد: سابقه ارتباطات اقتصادی در کنار فرهنگ و دین مشترک ایجاب می کند مبادلات با این ۲ کشور دوست و همسایه بیش از پیش افزایش داشته باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان مجموع صادرات از گمرکات و بازارچه های مرزی این استان به کشور پاکستان در ۱۱ ماه گذشته سالجاری را بالغ بر ۵۳۰ میلیون دلار عنوان کرد و ادامه داد: میزان صادارت در ۱۱ ماهه امسال از گمرکات این استان به کشور پاکستان دارای ارزش ۱۳۷ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۳۶۳ دلار و از بازارچه های مرزی نیز به ارزش ۳۹۳ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۶۳۴ دلار بوده است. 
وی از جمله اقلام مهم صادراتی به کشور پاکستان را مصالح ساختمانی ( سیمان )، خرما، صیفی جات، سیب درختی و محصولات سرامیکی ذکر کرد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به واسطه قرار داشتن در موقعیت خاص جغرافیایی شرایط ویژه ای از نظر نقش آفرینی در مبادلات منطقه ای و فرامنطقه ای برای ایران و کشورهای منطقه نظیر پاکستان و افغانستان به وجود آورده است.
سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران اسلامی حدود هزار و ۶۰۰ کیلومتر یعنی معادل یک ششم از مجموع مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با کشورهای افغانستان، پاکستان و حوزه دریای عمان مرز دارد. 
طول مرزهای خاکی این استان با کشور افغانستان حدود ۳۰۰ کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای خاکی مشترک استان با کشور پاکستان ۹۲۱ کیلومتر است که مجموع کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد. 
طول مرزهای آبی این استان در سواحل دریای عمان با کشور پاکستان نیز ۳۷۰ کیلومتر است.
روابط اقتصادی پاکستان با سیستان و بلوچستان دارای گستردگی فراوانی است و راه آهنی که از زاهدان به پاکستان کشیده شده همچنان در مسیر تبادلات اقتصادی منطقه فعال است و حتی پیمان تاریخی هم بین ایران، پاکستان و ترکیه برقرار شده که بر اساس آن نیز قرارداد همکاری های اقتصادی و نظامی بین این سه کشور برقرار شده است.