صادرات نفت عربستان به چین ۴۳ درصد افزایش یافت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، در ماه نوامبر صادرات نفت عربستان به چین ۴۳ درصد افزایش یافته و به روزانه ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

آمار صادرات نفت عربستان به چین نشان می‌دهد که این کشور در ماه نوامبر ۸.۴۸ میلیون تن نفت به چین صادر کرده که معادل روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه بوده است و نسبت به ماه قبل از آن ۴۳ درصد افزایش داشته است.

بر همین اساس عربستان توانسته در ماه نوامبر جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین را از آن خود کند.

روسیه هم با صادرات ۶.۱ میلیون تن نفت به چین دومین تامین کننده نفت این کشور بوده و پس از عراق با فروش ۵.۱ میلیون تن نفت در جایگاه بعدی قرار دارد. 

نکته حائز اهمیت در آمار واردات نفت چین نشان می‌دهد که این کشور خرید نفت از آمریکا را در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته به شدت افزایش داده و از ۰.۲۶ میلیون تن به ۳.۶۱ میلیون تن رسانده است.

در واقع چین خرید نفت از آمریکا را نسبت به پارسال ۱۴ برابر کرده است. افزایش خرید نفت از آمریکا بخشی از فاز نخست توافق تجاری چین با آمریکا بود که در ماه ژانویه سال جاری امضا شد.

واردات نفت چین از عربستان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت مدت مشابه در سال گذشته ۲.۲ درصد افزایش یافته و از ماه ژانویه تا نوامبر به ۷۷.۹۸ میلیون تن رسیده است.