صادرکنندگان فرش در حال خروج از این صنعت هستند/ خرید فرش دیگر در اولویت خانواده‌ها نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف گفت: به دلیل مشکلات پیش آمده در بازار خرید فرش صادرکنندگان در حال رفتن از این صنعت هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، عبداله بهرامی با اشاره به مشکلات ارزی صادرکنندگان فرش دستباف اظهار کرد: صادرکنندگان فرش زمانی مکلف به برگرداندن ارز نیمایی هستند که اجازه دهند مواد اولیه را با نرخ ارز مصوب دولتی خریداری کنند.

وی افزود: وقتی مواد اولیه فرش را با نرخ آزاد خریداری می‌کنیم چطور انتظار می‌رود که صادرکننده فرش با نرخ ارز نیمایی، مبلغ صادرات را برگرداند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف بیان کرد: به همین دلیل بسیاری از صادرکنندگان از صنعت فرش خارج شده‌اند. در این زمینه جلسات متعددی با بانک مرکزی، وزارت صمت و اتاق تعاون داشته‌ایم ولی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

بهرامی ادامه داد: بیشتر سرمایه‌ها به سمت بازار طلا و ارز رفته و مردم برای خرید دلار و سکه مشتاق‌ترند. متاسفانه خرید فرش دیگر در اولویت سبد خرید خانوارها نیست و این مساله باعث شده تا میزان تولید فرش کاهش یابد و عده زیادی از قالیبافان از این صنعت خارج و مغازه‌های فرش فروشی کم کم بسته شوند.