صادق‌ زیباکلام: اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند ؛ قصور از خاتمی، تاج‌زاده و زیباکلام است ؛ رفع حصر دیگر برای بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان مساله نیست

 

نگام ، سیاسی _ رفع حصر از مطالبات اصلاح‌طلبان از روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ بود. با وجود آنکه زمزمه رفع حصر برای طرفداران این مطالبه نویدبخش بود، اما خیلی مورد استقبال جامعه قرار نگرفت. شبکه‌های اجتماعی که همیشه بعد از خبر‌های مربوط به حصر نمایانگر استقبال کاربران از رفع حصر بود دیروز فضای دیگری داشت. کاربران زیادی نسبت به رفع بی تفاوت بودند.

 

این بار از رفع حصر استقبال نشد 

تعدادی از توئیت‌های این کاربران را می‌خوانید.

“آیا با رفع حصر دانشجوی دکترای فلان رشته در میدان انقلاب دست‌فروشی نخواهد کرد؟ یا که مادری توانِ خرید دوچرخه برای پسر ۱۲ ساله اش میسر خواهد شد؟ آن‌هایی که از اصلاحات پیراهن عثمان ساخته بودند چه؟ برای دیگر زندانیان سیاسی یقه خواهند درید؟

” کاربر دیگری نیز می‌نویسد:

“آیا با رفع حصر ۳۰ سال ازبهترین سال‌های جوانیِ به فنا رفته من برمیگرده؟ آرزو‌های خواهرم چی؟! که بخاطر عدم توانایی تهیه جهیزیه آرزوهاش نقش برآب شد، برمیگرده؟ پدرم که زیرفشار چک برگشتی و ورشکستگی بازار خودکشی کرد، برمیگرده؟ مادرم چی؟ که بخاطر نداشتن پول دَوا مجبور شد بزنه آمپول هوا! ”

در مقابل عده‌ای هم به این نوع اظهار نظر‌ها واکنش نشان می‌داند. یکی از کاربران نوشته: “هیچوقت فکر نمی‌کردم روزی خبر رفع حصر بیاد و مردم اینطور محصورین رو مسخره کنند … آقایانِ سال ٩۴ و ٩۶، آقایانی که موسوی را نردبان خود کردید و رئیس جمهور و نماینده شدید؛ مقصر اول و آخرِ مسخره شدن میرحسین و کروبی شما هستید. ”

 

محصورین در آتش از بین رفتن محبوبیت اصلاح‌طلبان می‌سوزند

صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی به فرارو می‌گوید: قبول دارم که وقتی صبحت از رفع حصر می‌شود اشتیاقی که سال گذشته وجود داشت دیگر به چشم نمی‌خورد. انگار نه انگار که خبری باشد. زمانی در محافل دانشگاهی بزرگترین انتقادی که به آقای روحانی می‌شد این بود که روحانی برای رفع حصر هیچ کاری انجام نداده است. اما الان آقای روحانی تمام شده است. ماههاست که از این جریان عبور شده است.

این فعال سیاسی معتقد است: اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند. او می‌گوید: در مصاحبه‌ای گفته ام که اگر آقای خاتمی به جای دو بار دویست بار هم بگوید تکرار می‌کنم اتفاقی که در اسفند ۹۴ افتاد دیگر رخ نمی‌دهد. بگذارید خودم را مثال بزنم. من خودم می‌دانم که محبوبیتم به شدت کاهش پیدا کرده است و نمی‌دانم که نیمه دوم سال آینده چگونه به مردم بگویم در انتخابات شرکت کنید. بی اثر و خنثی شدن «تکرار» خاتمی، ریزش محبوبیت اصلاح‌طلبان و عدم استقبال از رفع حصر هرکدام حلقه‌های یک زنجیرند. این زنجیر، زنجیره محبوبیت اصلاح طلبان است. محصوران و زندانیان سیاسی هم به آتش افت محبوبیت اصلاح‌طلبان می‌سوزند.

از اعتراضات دی شروع شد

زیباکلام می‌گوید: آغاز موجی که بخشی از محبوبیت اصلاح طلبان را با خود برده، اعتراضات دی ماه ۹۶ است. برای خیلی از اصلاح‌طلبان، اعتراضات دی ماه ۹۶ تمام شده است. اما اینکه از مساله رفع حصر استقبال نمی‌شود از پیامد‌های بلندمدت ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ است. آن اعتراضات و شعار‌ها باید ما را به فکر فرو می‌برد. منظورم از «ما» حکومت نیست. ناآرامی‌ها باید اصلاح طلبان را ویژه به فکر می‌برد. اما متاسفانه ما غفلت کردیم، به فکر نرفتیم و حاصلش این شد که در چشمان بسیاری از جوانان و نسل‌های بعد از انقلاب تفاوت زیادی بین ما و اصولگرایان وجود ندارد. آن‌ها در بهترین حالت ما را فقط یک درجه بهتر از اصولگرایان توصیف می‌کنند.

 

قصور از خاتمی، تاج‌زاده و زیباکلام است

او ادامه می‌دهد: گناه اصولگرایان که سر جای خودش است، اما ما اصلاح‌طلبان هم بی‌گناه نبودیم. ما هم نتوانستیم دیالوگی بین خود و نسل جوان برقرار کنیم و مدافعین خوبی برای نظام و انقلاب باشیم. بزرگترین دلیل اینکه محبوبیت زیباکلام دچار ریزش می‌شود این است که صادق زیباکلام می‌گوید باید از طریق تغییر و اصلاحات در داخل نظام جلو برویم و هرگونه که خدشه‌ای به تمامیت نظام، ما را به عقب می‌برد. اینکه رسما به من می‌گویند شما سوپاپ اطمینان نظام هستی یا دست همه شما در یک کاسه برایم تلخ و ناگوار است، اما در چند ماه گذشته بار‌ها آن را شنیده ام. من نمی‌توانم من وتو و بی بی سی فارسی را مقصر بدانم. اتفاقا قصور از سیدمحمد خاتمی، مصطفی تاج زاده، صادق زیباکلام و … است.

به اعتقاد زیباکلام، عدم استقبال از رفع حصر برای همه ما زنگ خطر است. این نشان می‌دهد که چه شکاف عمیقی بین نسل جوان و نظام به وجود آمده است. تا مقطعی این شکاف بین اصولگرایان و نسل جوان بود. اما حالا مثل سیلی که بالا می‌آید ما را با خود می‌برد. اگر این سیل تا چند سال پیش فقط اصولگرایان را گرفته بود حالا دارد اصلاح طلبان را هم از جا می‌کند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی می‌گوید: متاسفانه آن زمان که رفع حصر می‌توانست، یک آشتی و تفاهم بین نسل جوان و نظام به وجود آورد، دوستان آن را عقب نشینی و یک جور شکست تلقی کرد و پیش خود فکر کرد نباید به اوپوزیسیون رو بدهیم. اما شاید اگر رفع حصر یک سال پیش صورت می‌گرفت می‌توانست کمک کند که این حالت سرخوردگی و پشت کردن به نظام به وجود نیاید. آن موقع می‌توانست یک نور در انتهای تونل نشان دهد. اما نسل جوان حالا می‌گوید ما دیگر کاری نداریم؛ می‌خواهید اصلاحات کنید می‌خواهید نکنید. اینکه نسل جوان یک نظام از آن دست بشوید یک فاجعه است.

3 دیدگاه برای «صادق‌ زیباکلام: اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند ؛ قصور از خاتمی، تاج‌زاده و زیباکلام است ؛ رفع حصر دیگر برای بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان مساله نیست»

 • بازپینگ:صادق‌ زیباکلام: اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند ؛ قصور از خاتمی، تاج‌زاده و زیباکلام است ؛ رفع حصر دیگر برای بدنه اجتماعی اصلاح

 • مرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در t ۱۲:۱۹ ب٫ظ
  Permalink

  اولا رفع حصر دیگر مساله مردم نیست که مردم از نظام عبورکردند و از داخل نظام به هیچکس اعتمادی ندارند . آقای زیباکلام ! قصور باز هم از مردمیست که نفهمیدند چگونه آقایان زیباکلام و تاج زاده وخاتمی و … به استمرار طلبی انگ ! اصلاح طلبی چسباندند و ۲۰ سال ملتی را بین جناحین نظام پاس کاری کردند .البته تجربه بسیار گرانسنگی بود که ملت آموخت از درون یک حکومت تروریست مذهبی توام با ولایت مطلقه اصلاحات بر نخواهد خواست .

 • مرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در t ۱۲:۴۴ ب٫ظ
  Permalink

  خب سرانجام زیبا کلام هم فهمید
  اقای زیباکلام شما انقلاب کردید، غلط کردید. در پس این انقلاب، انقلاب فرهنگی کردید، غلط مضاعف کردید. جنگ کردید بیخود کردید
  انقلاب کردید که تا انسانهای با سواد را از دانشگاه بیرون بیندازید، و هر چه ادم بیسواد از جمله خودت، کرسی استادی را غصب کنید.
  انقلا کردید تا ادمهای هذیان گو را بر راس امور بنشانید.
  استاد دانشگاه تهران می شناسم که می گوید “دانشمندان ناسا در فضا انسانهایی پیدا کرده اند که بسیار هم منطقی بودند”
  همین استاد می گوید بزرگترین مرکز اسلامی دنیا ناسا است تو گویی انها از طرق قران، نهج البلاغه، حلیه المتقین به اینجا رسیده اند.
  سرتا پای تو و ادمهایی مانند تو سفسطه، دروغ، تظاهر است. پلید ترین ادمها از جمله خود شما نخبه های کذایی دست ساز حکومت هستید برای پنهان کردن حقیقت.
  اقای زیبا کلام راستی پولهایی که مردم به شما دادن برای زلزله کرمانشاه چه کارشان کردی؟؟؟؟!!!!!!!
  امید جمهوری سکولار برای ایران سکولار
  شما اخوندها به زباله دان تاریخ فرستاده می شوید به زودی….
  برخلاف مهرداد به نظرم مردم ایران راه چندصد ساله اروپا را ۴۰ ساله رفتند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.