صادق زیباکلام: روحانی بدش نمی‌آید همه مشکلات کشور گردن «جهانگیری» بیافتد/ کارگزاران مانع استعفای جهانگیری شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ اسحاق جهانگیری که روزگاری به عنوان مرد شماره دو دولت ایفای نقش می‌کرد این‌روزها نه‌تنها جایگاه سابق خود را ندارد، بلکه حتی نسبت به افکار عمومی پاسخ درخوری نمی‌دهد و به جای ذکر دلایل نابسمانی‌های شدید اقتصادی از مردم خواسته که برای رفع گرانی‌ها دعا کنید. از طرفی با سخنان اخیر حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی معلوم شد که اسحاق جهانگیری قصدی هم برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ندارد.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره جایگاه واقعی اسحاق جهانگیری در دولت به «فردا» گفت: «قبل از ورود به مسئله انتخابات و مسئله عملکرد اقتصادی آقای جهانگیری باید به این نکته اشاره کنیم که آقای جهانگیری در دولت دوم آقای روحانی دیگر جایگاه سابق خود را نداشت و این یک واقعیت است که دچار افت شدید مدیریتی و حتی سیاسی شد. قدر مسلم آن است که اسحاق جهانگیری جایگاهی بسیار متفاوت از آنچه در دوره اول دولت روحانی داشت را تجربه می‌کند که زمینه‌های شرایط کنونی او از سال۹۶ ایجاد شد. تا جایی هم که ما می‌دانیم آقای جهانگیری هیچ‌وقت درباره آنچه باعث افول جایگاهش در دولت شد هیچ سخنی نگفته است مگر اشاراتی به کنایه و گذرا».

او ادامه داد: «روحانی برخلاف احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری‌اش وارد جزئیات نشد و خودش را درگیر نکرد و عملا همه کارها در دولت اول بر عهده جهانگیری بود تا حدی که در سال۹۶ صحبت‌های مهمی در بین اصلاح‌طلبان مبنی بر ارائه جهانگیری به عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شد که البته نامزدی او در آخر به نامزد پوششی روحانی تغییر شکل داد. یکی از راز و رمزهای پیچیده در دولت روحانی چرایی افول جایگاه جهانگیری است و هنوز معلوم نیست چه بر سرش رفت که این چنین سقوط کرد؟»

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره قدرت واعظی در دولت دوم روحانی اظهار کرد: «بعد از آنکه آقای جهانگیری جایگاه خود را از دست داد، به خصوص آقای واعظی و بعد از او نوبخت، شریعتمداری و رحمانی‌فضلی قدرت گرفتند و عملا این چهارنفر افراد تعیین‌کننده در دولت شدند. حتی به یاد داریم که زمزمه استعفای جهانگیری در سال۹۶ جدی شد و واقعا شایعه نبود اما با توصیه نیروهای کارگزاران او در دولت ماند و با اینکه در دولت ماند اما جایگاهش هیچ‌وقت مثل سابق نشد».

او درخصوص عملکرد اقتصادی جهانگیری هم تصریح کرد: «وقتی آقای جهانگیری از جایگاه اولیه خود سقوط کرد دیگر نتوانست اقدام ویژه و مثبتی داشته باشد. دولت به اسم او را معاون اول نگه داشت اما افراد دیگر صحنه‌گردان دولت بودند؛ به همین دلیل تصمیمات را افراد دیگری می‌گرفتند و به نام جهانگیری تمام می‌شد. البته این‌طور نبود که او از هیچ‌چیزی آگاه نبوده باشد اما عملا بی‌اراده شد. آقای روحانی هم از چنین حالتی بدش نمی‌آید و دوست دارد که همه مشکلات گردن جهانگیری افتاده شود و او در نگاه عمومی عامل همه گرفتاری‌های اقتصادی معرفی شود».

زیباکلام در پایان در پاسخ به این پرسش که آینده جهانگیری را چگونه می‌بینید، گفت: «آقای جهانگیری این چندماه را به هر نحوی با دولت سر می‌کند و دیگر کنار می‌نشیند و هیچ نقشی هم در انتخابات۱۴۰۰ نخواهد داشت. اساسا اصلاح‌طلبان مثل تیمی می‌مانند که بازی را سه بر هیچ به حریف واگذار کرده‌اند و حالا با توانی بسیار اندک انتظار دارند در بازی برگشت که در زمین حریف هم برگزار می‌شود نتیجه را تغییر دهند؛ خب از حالا معلوم است که نمی‌توانند و هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند و اینکه می‌گویم هیچ شانسی ندارند شامل کارگزاران و اعضایش از جمله آقای مرعشی، آقای کرباسچی، آقای قوچانی و در رأس آنها آقای جهانگیری هم می‌شود و دیگر مهم نیست چه نیروهایی از سمت اصلاح‌طلبان نامزد می‌شود مهم این است که پنج‌درصد از آن ۲۴میلیونی که در سال۹۶ به آقای روحانی رأی دادند هم پای صندوق نمی‌آیند حتی اگر خودِ آقای خاتمی نامزد جبهه اصلاحات شود؛ بنابراین جهانگیری که هیچ خود خاتمی یا دیگر شخصیت‌های مطرح اصلاح‌طلب هم هیچ شانسی در انتخابات پیش رو ندارند».