صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان محاکمه شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام روز گذشته, “صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, پس از حضور در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, از بابت اتهامات امنیتی مورد محاکمه قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده “صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و ار معترضان به حجاب اجباری, محبوس در بند زنان زندان اوین, روز جاری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” برگزار شد. این جلسه دادرسی با توجه به اطلاع رسانی قبلی به صبا کردافشاری, توسط شعبه مذکور برگزار شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۱ ظهر روز جاری, “صبا کردافشاری”, با دست بند و چشم بند به دادگاه منتقل شد. بر خلاف عرف انتقال وی نه توسط ماموران اعزام زندان اوین بلکه توسط ماموران اطلاعات سپاه که مامور بازداشت این فعال حقوق زنان و مادرش بودند صورت گرفته بود. با این حال در طی جلسه دادرسی, وکیل مدافع “صبا کردافشاری” نیز حاضر بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در جریان برگزاری جلسه دادرسی, بر پرونده “صبا کردافشاری”, ماموران اطلاعات سپاه اقدام به فیلمبرداری از جلسه دادگاه کردند. همچنین بنا بر اعلام “ایمان افشاری”, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران طی ۱ هفته آتی حکم این پرونده صادر خواهد شد. 

این فعال حقوق زنان و معترض به حجاب اجباری, در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, به همراه “سیما انتصاری” از زنان درویش و “مژگان کشاورز”, “یاسمن آریانی”, “منیره عربشاهی”, از دیگر فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری از بند زنان زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند.