صداقت نجفی و برآمدن نیهیلیسم!

👈عمادالدین باقی

✍️ تمرکز عمومی بر قتل میترا استاد ذهن‌ها را از مساله اصلی‌تری گمراه کرده است. این قتل در قله فرآیندی واقع شده که آن فرآیند مهم است و این قتل می‌توانست پایانش باشد یا نباشد و خودکشی یا دیگرکشی برای کسب آرامش فقط یکی از انواع رفتارهای محتمل در فرآیند نیهیلیسم هستند.

✍️ نیهیلیسم یک فرآیند است که درجات مختلف شدید و ضعیف دارد و در درازای زمان بر اثر ناکامی‌ها و ناتوانی از تغییر و مقهور بختک جبر شدن و فروریختن باورها و ایمانیات حاصل می‌شود.

✍️ اغلب افراد، آن را در سپهر عمومی پنهان می‌کنند و حتی برخلاف آن ظاهر می شوند که نوعی نیهیلیسم نقابدار است؛ به همین دلیل، حوزه خصوصی‌شان می‌تواند ظرفیت افشاگری پیدا کند.

✍️ مبتلایان به نیهیلیسم سیاسی یا عقیدتی یا اخلاقی یا هر سه، نسبت خاصی با جناح‌های سیاسی خاص ندارند و در گروه‌های مختلف، تنها درجات و اَشکال بروز و ظهور آن متفاوت می‌شود.

✍️ برخی آن را مدیریت می‌کنند، برخی به دارو پناه می‌برند و نتیجه‌اش این است که در ایران مصرف فلوکستین و داورهای آرام‌بخش و ضدافسردگی جزو بالاترین رتبه‌ها در دنیاست و برخی هم قادر به مدیریت آن نیستند و دچار فروپاشی ذهنی می‌شوند.

✍️ گسستن باورها به گسستن رفتارها می‌انجامد. دلزدگی، خستگی و دورویی حتی دامن گروه‌های به‌ظاهر پیروز و در قدرت را هم می‌گیرد.

✍️ کسانی که احکام سنگینی را با ادبیات به‌شدت ارزشی صادر می‌کردند؛ صراحتا در گفتگوهای خصوصی از بی‌باور بودن به آن سخن می‌گویند و برخی‌شان هم البته شناخته و گرفتار شده‌اند.

✍️ همچنین، در زندان افرادی را مشاهده کردم که پای ثابت برخی هیأت‌های معروف بودند و به گفته خودشان در سال ۸۸ از هیات با چماق‌های نتراشیده به حرکت درآمدند و “چه سرهایی را از فتنه‌گران می‌ترکاندند”؛ اما در زندان داشتند بازجویی درباره یک خانه امن غیراخلاقی می‌دادند که تصور لو رفتنش را هم نمی‌کردند و البته خودشان می‌گفتند بازجو هنوز از سفرهای جمعی آنها به دوبی و قایق‌سواری با اُناث خاص خبر ندارد.

✍️ نگاهی به فرزندان مسئولانی بیندازید که ارزش‌مدار شناخته می‌شدند؛ ولی تصاویر زندگی‌شان در بلاد فرنگ در اینترنت غوغا کرده است.

✍️ به آنان که وقتی از مرزهای ایران دور شدند، بنگرید که چگونه ناگهان در هیات دیگری ظاهر و اسباب شگفتی دیگران شدند.

✍️ به خیل جوانان و حتی بزرگسالان سرخورده بنگرید که سرگردانند و دور و بر ما پر است از اینها.

✍️ شرایط سیاسی و اجتماعی کنونی، نجفی‌های زیادی را در انبان خود دارد که ممکن است اشکال دیگر بروز و ظهورش، موجودیت نظام سیاسی را هم در معرض تهدید قرار دهد.

✍️ اتفاقا نجفی یکی از صادق‌ترین آنها بود که خود را افشا کرد. وقتی شخصیتی با دانش و تجربه و توان دکتر نجفی به این نقطه برسد؛ یک زنگ هشدار به همگان است.

✍️ آمار بازداشت‌شدگان متهم به جاسوسی در برخی مراکز که بسیاری از زندانیان، در زندان این متهمان را دیده‌اند و یا پشت‌پرده‌های فاجعه ملارد که به شهادت سردار تهرانی‌مقدم و عده‌ای دیگر انجامید و کم‌وبیش در این چندسال در باره‌اش اطلاعاتی از سوی برخی مقام‌های رسمی منتشرشده، جلوه‌های دیگری از پدیده نیهیلیسم است.

✍️ نیهیلیسم مایه بی‌انگیزگی است و پوچ‌انگاری. آنچه موجب شگفتی همگان شده این است که از دکتر نجفیِ رتبه ممتاز دانشگاه‌ها و مدیر باتجربه، انتظار این رفتار را نداشتند.

✍️ درحالی که از نظر خود او در پایان این فرآیند، او پیش از قتل به عنوان دکتر نجفی تمام شده بود و دیگر آن فرد گذشته وجود نداشت که بازدارنده باشد.