صدای این نسل خاموش شدنی نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️جعفر ابراهیمی

«فرمانده انتظامی دزفول از احضار و تشکیل پرونده برای مشارکت کنندگان در این موزیک ویدیو خبر داده است.

به گزارش عصرجنوب این موزیک‌ویدیو کاری از گروه «سل‌لا» است که سرپرستی آن را پیمان یوسفی از مربیان موسیقی به عهده دارد.

«گراوندی» گفته اعضای این گروه را کمتر از ۲۴ ساعت شناسایی و احضار کرده است.

این موزیک ویدئو من را یاد دانش‌آموزان هنرمندم انداخت که در بدترین شرایط اقتصادی و با کارگری و پس‌انداز پولِ ساز و کلاس موسیقی را با هزار زحمت تهیه می‌کنند، ترانه می‌سرایند، آهنگسازی می‌کنند و صدای ممنوعه خود را در زیرزمین و در استودیوهای خانگی ضبط و منتشر می‌کنند… صدایی که اغلب اعتراضی و عاشقانه است.

حالا تعدادی از این نوجوانان از زیرزمین به رو آمده‌اند و عجیب صدای شادی و موسیقی آنان صاحبان قدرت و ثروت را به هراس انداخته است و به احضار و پرونده‌سازی دست زده‌اند. در حالی که دزدان و کلان سرمایه‌سالاران غارتگر با پرونده‌های فساد آزاد می‌گردند این هنرمندان جوان هستند که باید مورد بازجویی قرار گیرند و منتظر پرونده‌سازی و حکم بمانند.

به راستی صدای موسیقی این نوجوانان و جوانان چرا اینگونه در دل مسئولان آشوب ایجاد کرده است؟

به عنوان یک معلم به عینه می‌بینم که نسل جدید که الان در سن تحصیل در مدارس هستند خواهان شنیده‌شدن صدایشان هستند. آنان دوست دارند دیده شوند و نمی‌خواهند صدایشان ممنوع گردد، چه آنجایی که به برگزاری حضوری امتحانات در اوج کرونا اعتراض می‌کنند چه آنجایی که صدای موسیقی و ترانه خود را رسا می‌کنند.

این در حالی است که گفتمان‌ایدئولوژیک در نظام آموزشی کوشیده تا آنان را ضد هنر و موسیقی و شادی و در عین حال مطیع و رام بار آورد. بارها نوشته‌ام این گفتمان شکست خورده‌است و دانش‌آموزان به اشکال متفاوت در برابر آن دست به مقاومت زده‌اند. طبیعی است جایی که ابزار سرکوب ایدئولوژیک مانند مدرسه از کار می‌افتد ابزار سرکوب عریان و خشن و پلیس پا به میدان می‌گذارد و این هر دو ابزار مکمل هم در سرکوب و هژمون نمودن طبقه مسلط است.

آقایان و خانم‌هایی که از شنیدن صدای موسیقی این نسل عاصی شده‌اید بیهوده تلاش نکنید سرکوب فایده ندارد این صدا خاموش شدنی نیست».