صدا و سیما بلندگوی مخالفان برجام

صدا و سیما همگام با رسانه ها و تریبون های مخالفان توافق هسته ای و در توهینی آشکار به شعور مردم «برجام» را به باد انتقادهای یکسویه گرفت. 

به گزارش برنا وعده ای که از صبح سه شنبه مخالفان «برجام» می دادند، بالاخره شب همان روز جامه عمل پوشید و صدا و سیما در اقدامی غیراخلاقی و عجیب در فاصله چند روز تا تأیید برجام در مجلس شورای اسلامی، اقدام به پخش یک شوی مستندگونه علیه «برجام» کرد. در این شوی تلویزیونی از ابتدا تا انتها تلاش شده بود با استفاده از نظر عده ای افراد ناشناس تحت عنوان کارشناس و کارشناس ارشد، به تمسخر و زیر سؤال بردن توافق هسته ای پرداخته شود و در نهایت با یک گزارش میدانی چنین القا کند که مردم یا نمی دانند چه کلاهی! سرشان رفته یا می دانند و مخالف برجام هستند.
این گزارش ضمن انتقاد از اینکه سازندگان برنامه تند ضد «برجام»، ارزیابی «حتی یکی از استادان برجسته و صاحب کرسی معتبر تدریس در دانشگاههای بین المللی و حامی برجام» را بازتاب نداده و در عوض، «از نظرات برخی افراد استفاده کرده بودند که نظرشان نزدیک به نظر یک طیف سیاسی خاص است و با توافق هسته ای به صورت بنیادین مخالف هستند»، افزوده است: « صدا و سیما برای نخستین بار نیست که از این اقدامات انجام می دهد، این رسانه در بحبوحه مذاکرات هم به جای حمایت از تیم مذاکره کننده اقدام به پخش برخی شوهای سیاسی می کرد که دقیقاً این شوها همسو با نظرات طیف مخالفان مذاکره بود.» همچنین «باشگاه خبرنگاران جوان» از زیرمجموعه های صدا و سیما اقدام به بازنشر یادداشت یک روزنامه تندرو ارگان مخالفان «برجام» کرد که حاوی توهین ها و تهمتها علیه وزیر خارجه است.

در بخشی از این یادداشت با اشاره به دست دادن ظریف و «اوباما» آمده است: «پس از این غلط اتفاقی، گوشه هایی از واکنش به این اقدام او بویژه در مجلس و توسط یک نماینده غیرتمند نمایان شد اما قطعاً ظریف هم می داند واکنش های اصلی پس از بازگشت وی به ایران رخ خواهد داد و او باید خود را آماده این واکنشها کند. اما رفتار او در مقابل این ماجرا بسیار قابل تأمل است!

او که با این اقدام نسنجیده و غیرمسئولانه اش یک خط قرمز بزرگ عقیدتی را در عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی نقض کرده، در پاسخ به سؤالی درباره این اقدام نادرست خود موضعی طلبکارانه گرفت و گفت منتقدان را به خدا می سپارم! …بعضی اظهارات عجیب و نامفهوم او به خاطر ناآشنایی وی با فرهنگ ملی و اسلامی است اگرنه قطعاً کسی نمی تواند منتقدان دست دادن با شیطان را به خدا حواله کند!» تبدیل شدن رسانهای که عنوان «ملی» را با خود یدک می کشد به تریبون بازتاب دهنده اقلیتی تندرو و بازتاب دادن مواضع غیرکارشناسی و گاهی هتاکانه آنان در صدا و سیما، گویای فاصله گرفتن این رسانه از اراده ملی متکی بر مطالبات اکثریت قاطع جامعه است که حامی مذاکرات و «برجام» هستند